نکاتی در مورد نحوه سم زدایی بدن و رسیدن به ظاهری سالم تر

سموم به روش های مختلفی در بدن ایجاد شده یا وارد می‌شوند. بخش بزرگی از این سموم مثل مواد به جا مانده از سموم گیاهی و آفت کش ها، فلزات سنگین ناشی از آلودگی هوا، انواع دخانیات و آلودگی های صنعتی از خارج وارد بدن انسان می شوند. دسته دوم نیز سمومی هستند که از تجزیه مواد غذایی و دارو در بدن به وجود می‌ایند.

نشانه های نیاز بدن به پاکسازی

 1. پف آلودگی زیر چشم‌ها و ورم دست و پا
 2. احساس خستگی و کوفتگی و درد در عضلات بدون انجام کار سخت
 3. احساس سنگینی در بدن هنگام حرکت
 4. سخت خوابیدن و دیدن خواب‌های مشوش و بعضاً بختک
 5. تیره شدن رنگ چهره و بروز لکه‌های پوستی
 6. یبوست
 7. داشتن احساس گیجی و سردرگمی یا به عبارتی مه‌آلودگی مغز
 8. تعریق زیاد بدن
 9. افزایش وزن و چاقی مفرط
 10. بوی بد دهان
 11. شکننده و بدقواره شدن ناخن‌های پا
 12. ریزش مو

روش های سم زدایی بدن

 • افزایش مصرف میوه

خوردن میوه را به یک نوع عادت تبدیل کنید. میوه‌ها سرشار از فیبرهای رژیمی هستند، البته همه میوه‌ها شاید اینگونه نباشند، اما میوه‌هایی مانند پرتقال، کیوی، هلو، انواع توت‌ها و … قطعا به پاکسازی و دفع مواد سمی کمک می‌کنند. میوه‌هایی که پر آب هستند، هضم راحت تری دارند و شامل آنتی اکسیدان می‌باشند. هر زمان که احساس گرسنگی می‌کنید، یک کاسه میوه بخورید. خوردن میوه و یا حتی اسموتی‌های میوه‌ای برای وعده صبحانه و یا به عنوان یک نوشیدنی در اواخر شب، روند گوارشی را تسهیل کرده و مواد سمی را از بدن شما دفع می‌کند

 • نوشیدن یک لیوان آب لیمو

در هنگام صبح و قبل از خوردن صبحانه، صبح خود را با نوشیدن یک لیوان آب لیمو شروع کنید. همین یک لیوان به تنهایی می‌تواند برای بدن شما جادو کرده و تمام سموم را از بدن دفع کند. اگر این نوشیدنی را انتخاب می‌کنید، می‌توانید چند قطره عصاره زنجبیل را به این نوشیدنی اضافه کنید تا به هضم و گوارش شما کمک کند. یک تکه لیموی تازه را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و هنگامی که از خواب بیدار می‌شوید، آن را جرعه جرعه بنوشید.

 • اسموتی سبز

اسموتی‌های سبز، زیاد با ذائقه شما سازگار نیستند، اما برای پاکسازی و سم زدایی بدن شما بسیار موثر هستند. با ترکیب کردن مقداری از سبزیجات سبز مانند اسفناج، خیار، کلم، کاهو و غیره، یک اسموتی خامه مانند تهیه کنید و آن را در وعده صبحانه و یا اواخر شب، به عنوان یک نوشیدنی میل کنید. این اسموتی می‌تواند با از بین بردن سموم بدن و سم زدایی، طراوت و شادابی را به بدن شما برگرداند.

 • نوشیدن بیشتر آب

آب، کاری فراتر از رفع تشنگی برای بدن شما انجام می‌دهد. آب، دمای بدن را تنظیم می‌کند، مفاصل را روان می‌کند، به هضم و جذب مواد مغذی کمک می‌کند و با حذف مواد زائد، بدن را سم‌زدایی می‌کند. سلول‌های بدن باید به طور مداوم ترمیم شوند تا عملکرد مطلوبی داشته باشند و مواد مغذی را تجزیه کنند تا بدن از آن به عنوان انرژی استفاده کند. با این حال، این فرآیندها مواد زائد آزاد می‌کنند که به‌شکل اوره و دی‌اکسید‌کربن است. این مواد اگر در خون تجمع پیدا کنند باعث آسیب به عملکردهای مختلف بدن می‌شوند. آب این مواد زائد را حمل می‌کند و به طور موثر، آن‌ها را از طریق ادرار، تنفس یا تعریق دفع می‌کند. بنابراین آب‌رسانی مناسب به بدن، مهم‌ترین راهکار برای سم‌زدایی بدن است. مقدار آبی کافی برای مردان ۳/۷ لیتر در روز و برای زنان ۲/۷ لیتر است. ممکن است بسته به رژیم غذایی، محل زندگی و سطح فعالیت خود، به مقدار بیشتر یا کمتری آب نیاز داشته باشید.

 • نوشیدنی های دارای کافئین را زیاد مصرف نکنید.

نوشیدنی‌های حاوی کافئین را به حداقل برسانید و چای سبز، چای لیمو یا چای زنجبیل را جایگزین نوشیدنی‌های کافئین دار کنید که واقعا می‌توانند بهترین جایگزین باشند نوشیدنی‌های کافئین دار می‌توانند بر روند هضم و گوارش شما تاثیر بگذارند و می‌توانند سموم بیشتری را به بدن شما اضافه کنند.

 • خواب منظم

زمانی که هورمون‌ها در حالت پایدار و متعادلی هستند، مغز شما می‌تواند سموم بدن را دفع کند و این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که شما در طول شب، یک خواب خوب داشته باشید. زودتر به خواب بروید و زودتر نیز بیدار شوید تا ذهن و بدن شاداب و با طراوتی داشته باشید.

 • ورزش

ورزش منظم، بدون در نظر گرفتن وزن بدن، باعث افزایش طول عمر و کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها از جمله دیابت نوع ۲، بیماری قلبی، فشار خون بالا و برخی سرطان‌ها می‌شود. مکانیسم‌های مختلفی باعث می‌شود که ورزش فواید متعددی برای بدن داشته باشد ولی کاهش التهاب، یکی از مهم‌ترین‌ها است. در حالی که مقداری التهاب برای بهبودی عفونت یا زخم‌ها ضروری است، اما مقدار زیاد آن، سیستم‌های مختلف بدن را ضعیف می‌کند و باعث بیماری می‌شود. ورزش کردن با کاهش دادن التهاب، می‌تواند به سیستم‌های مختلف بدن، از جمله سیستم سم‌زدایی آن کمک کند تا به درستی عمل کنند و در برابر بیماری‌ها از بدن محافظت کنند. توصیه می‌شود که در هفته حداقل ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه ورزش با شدت متوسط مانند پیاده‌روی سریع یا ۷۵ تا ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت بدنی شدید، مانند دویدن انجام دهید.

 • مصرف نکردن الکل

بیش از ۹۰ درصد الکل در کبد متابولیزه می‌شود. آنزیم‌های کبدی الکل را به استالدئید، که یک ماده شیمیایی سرطان‌زا است، متابولیزه می‌کنند. با تشخیص استالدئید به عنوان سم، کبد آن را به ماده‌ای بی ضرر به نام استات تبدیل می‌کند که بعداً از بدن دفع می‌شود. نوشیدن بیش از حد نوشیدنی‌های الکلی می‌تواند باعث مشکلات متعددی برای سلامت بدن شود. نوشیدنی‌های الکلی می‌توانند به‌شدت به عملکرد کبد آسیب برساند و باعث تجمع چربی، التهاب و جای زخم شوند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، کبد نمی‌تواند به اندازه کافی کار کند و وظایف ضروری خود را انجام دهد. یکی از این وظایف، فیلتر کردن مواد زائد و سایر سموم از بدن است. به این ترتیب، محدودکردن یا پرهیز کامل از الکل یکی از بهترین راه‌ها برای قوی نگه داشتن سیستم سم‌زدایی بدن است.

 • نه گفتن به مواد قندی و شیرین

یکی از بهترین روش‌ها برای سم زدایی، کاهش مصرف مواد قندی است. مصرف مواد شیرین را محدود کرده و یا از خوردن آن‌ها امتناع کنید. به منظورتامین نیازهای خود به مواد قندی و شیرین و در صورتی که نمی‌توانید در مقابل آن‌ها مقاومت کنید، میوه‌های تازه و طبیعی و یا شکلات تیره را جایگزین این مواد کنید. میوه‌هایی که سرشار از ویتامین C می‌باشند، متابولیسم شما را افزایش داده و به روند گوارش و هضم شما کمک می‌کنند.

 • آجیل و دانه ها

آجیل‌هایی مانند بادام، غنی از فیبر هستند که به فرآیند پاکسازی و سم زدایی بدن کمک می‌کنند. هر زمان که هوس خوردن چیزی داشتید، یک مشت آجیل بخورید. همچنین می‌توانید آجیل را به عنوان چاشنی به پودینگ جو دوسر اضافه کنید.

نکاتی در مورد سم زدایی بدن

 • غذاهای حاوی گوگرد بخورید: غذاهای سرشار از گوگرد مانند پیاز، کلم بروکلی و سیر باعث افزایش دفع فلزات سنگین مانند کادمیوم می‌شود.
 • غذاها را با گشنیز طعم‌دار کنید: گشنیز باعث افزایش دفع برخی از سموم مانند سرب و مواد شیمیایی از جمله فتالات‌ها و حشره‌کش‌ها می‌شود.
 • تولید گلوتاتیون در بدن را افزایش دهید: خوردن غذاهای غنی از گوگرد مانند تخم‌مرغ، کلم بروکلی و سیر به تقویت عملکرد گلوتاتیون کمک می‌کند. گلوتاتیون نوعی آنتی‌اکسیدان تولید شده توسط بدن است که به‌شدت در سم‌زدایی نقش دارد.
 • از محصولات شوینده‌ی طبیعی استفاده کنید: انتخاب محصولات شوینده‌ی طبیعی مانند سرکه و جوش‌شیرین به جای پاک‌کننده‌های تجاری می‌تواند قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی را کاهش دهد.
 • با مواد طبیعی از بدن مراقبت کنید: استفاده از دئودورانت‌های طبیعی، محصولات آرایشی، مرطوب‌کننده‌ها، شامپوها و سایر محصولات مراقبت شخصی طبیعی، می‌تواند قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی را کاهش دهد.

مقالات مرتبط

دکتر سجاد محمدی

دکتر سید سجاد محمدی  یکی از بهترین پزشکان در زمینه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی است و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که دارای تجربه ای مورد قبول در انواع جراحی صورت و اندام با انجام عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی، لیفت ابرو، جراحی سینه و جراحی لاغری همچون لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و … در زمینه های جراحی پلاستیک می باشند.

Instagram
فهرست