لیفت گونه

لیفت آندوسکوپیک گونه یکی از روش‌های جراحی لیفت گونه است که در واقع با تکنیک بسته انجام می‌شود و تصاویر گرفته شده از بافت های زیر پوست ، از طریق دوربین آندوسکوپ به صفحه مانیتور فرستاده می شود. لازم به ذکر است که لیفت گونه به روش آندوسکوپی ، نسبت به روش جراحی سنتی ؛ ریکاوری یا به عبارتی دوران نقاهت کوتاه تر و سریع تری دارد.

لیفت گونه

لیفت آندوسکوپیک گونه : وقتی در پروسه پیری قرار می گیرید ؛ عواملی از قبیل اثرات جاذبه زمین ، انقباضات مکرر عضله و سبک زندگی موجب می شوند که پوست ، خاصیت الاستسیته و یکنواختی خود را از دست داده و در نتیجه ، چربی و عضله در ناحیه میانی صورت ؛ یعنی ناحیه گونه ، زیر پلک ، بخش های مجاور بینی و ناحیه اتصال خطوط بینی به دهان ؛ به سمت پایین حرکت کنند ؛ که این اتفاق ، سبب بروز افتادگی در پلک پایین و گونه ها می شود.

جراحی لیفت گونه یا میانه صورت ؛ می تواند گونه های افتاده را لیفت کرده ، شیارهای بینی را صاف و گوشه های لب را بالا بکشد.

لازم به ذکر است که لیفت گونه ؛ می تواند به تنهایی یا همراه با جراحی های زیبایی دیگری اعم از لیفت آندوسکوپی ابرو ، جراحی پلک یا جراحی لیفت کامل صورت انجام پذیرد.

توجه داشته باشید که جراحی لیفت گونه ؛ هم می تواند به روش سنتی و با ایجاد برش های جراحی و هم می تواند به روش آندوسکوپیک انجام گیرد.

لیفت اندوسکوپیک گونه یکی از روش‌های جراحی لیفت گونه است"</p

لیفت گونه بیشتر درافراد جوانتر و کسانی است که افتادگی کمی داشته و تغییر در بخش میانی صورت را در نظر دارند می تواند انجام شود

لیفت آندوسکوپیک گونه برای چه افرادی مناسب است؟

این نوع لیفت بیشتر درافراد جوانتر و کسانی است که افتادگی کمی داشته و تغییر در بخش میانی صورت را در نظر دارند می تواند انجام شود. اغلب متقاضیان این روش تمایل به جوانسازی گونه و اطراف چشمها را دارند و معمولا کمتر از 45 تا 50 سال سن دارند. به همین دلیل ترکیب این جراحی با لیفت شقیقه و پیشانی منجر به نتایج بهتری می شود.

توصیه: افرادی که افتادگی بافت های پایین صورت دارند بهتر است از لیفت صورت استفاده کنند.

 

مزایای لیفت آندوسکوپیک گونه

 • در افرادی که نیاز به جراحی پلک پایین ندارند، برش آن در داخل موها یا در داخل دهان است. لذا این برش‌ها در قسمتی قرار می گیرد که به راحتی پنهان می باشد.
 • این جراحی می تواند به صورت همزمان با جراحی پروتز گونه انجام شود و افرادی که گونه بسیار کوچکی دارند، میتواند از آن بهره ببرند
 • ترکیب این جراحی با لیفت شقیقه، در افراد جوان که تغییرات ملایم را در ناحیه گونه و اطراف چشم می پسندند، می تواند به صورت مکمل عمل نماید.
 • میتواند عرض صورت را در ناحیه گونه ها افزایش دهد.
 • برای افرادی که هنوز افتادگی شدید صورت ندارند و جراحی لیفت باز برایشان امکان پذیر نیست، انتخاب مناسبی است.

معایب لیفت اندوسکوپیک گونه

 • در این لیفت اگر از برش پلک پایین استفاده نشود، نمیتوانیم جوانسازی پلک پایین را انجام دهیم (پوست اضافه برداشته نمی شود).
 • در افرادی که افتادگی شدید گونه دارند، ممکن است چندان موثر نباشد
 • این لیفت می تواند قدری کشیدگی در ناحیه چشمها ایجاد کند و کانتوس خارجی را بالاتر ببرد. با وجودی که برخی از افراد از این موضوع بسیار خرسند می باشند، برخی دیگر ابراز ناخوشنودی میکنند . لذا در آقایان با احتیاط استفاده شود و باید فرد بداند که ریسک کشیدگی چشمها وجود دارد.

برای آقایانی که کاندید لیفت گونه هستند ولی نگران کشیدگی چشمها می باشند، میتوان به صورت جایگزین پروتز گونه را در نظر گرفت (استفاده از پروتز، قدری لیفت در این ناحیه ایجاد می کند).

افراد مجاز برای لیفت گونه

بهترین کاندید لیفت گونه با اندوسکوپ افرادی با افتادگی کم و یا متوسط در پوست صورت هستند. سن مناسب برای بهره مندی از این روش بین ۴۰ تا ۵۰ سالگی است که بافت صورت هنوز به صورت کامل تخریب نشده است.

نواحی مورد استفاده لیفت اندوسکپیک گونه

اگر شما در پی انجام لیفت کامل صورت هستید، جالب است بدانید این روش می تواند شما را از انجام لیفت کامل صورت بی نیاز سازد. نواحی که می توان با این روش لیفت کرد عبارت اند از:

 • خط خنده
 • خط اخم
 • افتادگی گونه ها
 • خطوط لب
 • خطوط پیشانی

 فرایند جراحی اندوسکوپیک گونه

به طور کلی این جراحی ؛ افتادگی گونه ها ، افتادگی پلک ها ، ناحیه اطراف بینی و گوشه های دهان را هدف می گیرد.

در جراحی گونه به روش آندوسکوپیک ، برشی در خط رویش مو در قسمت پیشانی و برشی در داخل دهان زده می شود و به کمک دوربین آندوسکوپ یک ورودی ایجاد شده و تمام فرآیند جراحی در زیر پوست انجام می گیرد ؛ سپس توده چربی گونه به سمت بالا و روی استخوان گونه جا به جا می شود.

ليفت آندوسکوپيک گونه در واقع ، با تکنیک بسته انجام می شود و تصاویر گرفته شده از بافت های زیر پوست ، از طریق دوربین آندوسکوپ به صفحه مانیتور فرستاده می شود.

لازم به ذکر است که لیفت گونه به روش آندوسکوپی ، نسبت به روش جراحی سنتی ؛ ریکاوری یا به عبارتی دوران نقاهت کوتاه تر و سریع تری دارد.

مزیت این تکنیک ؛ ایجاد برش مختصر ، خراش کم ، عدم نیاز به تراشیدن مو ، خونریزی و بی حسی جزئی می باشد.

دوره نقاهت

همانطور که در بالا اشاره شد آنچه این جراحی را نسبت به روش های مشابه آن منحصر به فرد می کند، عوارض حداقلی و دوره نقاهت اندک آن است.

در این روش به دلیل ایجاد برش های بسیار کوچک زمان التیام آن ها کوتاه خواهد بود.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت آندوسکوپیک گونه

بعد از جراحی لیفت گونه به روش آندوسکوپیک باید مراقبت های ذیل را مورد توجه قرار دهید :

پس از لیفت آندوسکوپیک گونه ، پانسمانی به منظور جلوگیری از تشدید تورم در ناحیه میانی صورت بر روی موضع جراحی قرار می‌دهند ؛ لازم به ذکر است که این پانسمان را یک هفته بعد از جراحی بر می‌دارند.

طی دوران نقاهت جراحی لیفت آندوسکوپیک گونه ، افراد باید از انجام کارهای خسته کننده و تنش‌زا خودداری کنند.

سه هفته بعد از جراحی لیفت گونه به روش آندوسکوپی ، نتیجه جراحی تا حدودی نمایان می‌شود و شاهد آن خواهید بود که چهره تان شاداب تر می‌شود.

این جراحی در واقع ، نوعی تکنیک مداخله ای است که طی آن ؛ پوست گونه و خطوط اطراف چشم که در پی خنده ایجاد می شوند را می‌کشند و در نتیجه چهره جوان تر می گردد.

بعد از جراحی لیفت آندوسکوپیک گونه ، تنها درد و ناراحتی مختصری بروز خواهد کرد که با مصرف داروهای تجویزی می توان آن را کنترل کرد.

لازم به ذکر است که پس از لیفت آندوسکوپی گونه ها ، ممکن است تا چند روز در حین جویدن غذا احساس ناراحتی جزئی داشته باشید ؛ این اتفاق ، امری بدیهی است و به تدریج برطرف می شود.

پس از لیفت آندوسکوپیک گونه ها ، برای کمک به تسریع کاهش تورم ناشی از عمل ؛ حتما سر خود را بالا نگه داشته و از خم کردن سر بپرهیزید ؛ لازم به ذکر است که تورم و کبودی این عمل  جراحی ، بین 10 تا 14 روز بعد از عمل ، فروکش می کند.

عوارض ناشی از لیفت آندوسکوپیک

بهترین و آسان ترین جراحی ها اگر توسط جراحان بی تجربی صورت گیرند، می تواند عوارض عدیده را ایجاد کند. لذا این جراحی نیز می تواند در صورت سهل انگاری عوارضی را به دنبال داشته باشد. از جمله عارضه های شایع ایجاد عفونت در نواحی زخم و یا عدم تقارن محل جراحی است.

به یاد داشته باشید این روش که به عنوان روشی نوین شناخته می شود، حتما باید توسط بهترین جراح پلاستیک انجام شود. بنابراین نباید به دلیل هزینه پایین خدمات برخی جراحان سلامتی عمومی خود را به خطر اندازید.

هزینه لیفت گونه با آندوسکوپیک

هزینه این روش به نسبت روش های دیگر کمتر بوده، اما به طور کلی اینکه کدام جراح آن را انجام دهد می تواند هزینه های مختلفی داشته باشد.

البته که میزان افتادگی پوست نیز در میزان هزینه اثر گذار خواهد بود.

 

 

مقالات مرتبط

دکتر سجاد محمدی

دکتر سید سجاد محمدی  یکی از بهترین پزشکان در زمینه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی است و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که دارای تجربه ای مورد قبول در انواع جراحی صورت و اندام با انجام عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی، لیفت ابرو، جراحی سینه و جراحی لاغری همچون لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و … در زمینه های جراحی پلاستیک می باشند.

Instagram
فهرست