فواید ماساژ صورت و نحوه انجام آن در منزل

آیا با فواید ماساژ صورت آشنایی دارید؟با انواع ماساژ صورت و نحوه انجام ان اشنا هستید؟برای شادابی و طراوت صورت روش های متفاوتی وجود دارد که بهترین و موثر ترین انها ماساژ صورت است زیرا به این وسیله گردش خون در سطح زیرین پوست افزایش میابد

ماساژ صورت

ماساژ صورت نوعی ورزشی است که با بالا بردن گردش خون در پوست صورت، باعث افزایش مواد غذایی و اکسیژن به سلول‌های پوست خواهد شد. این سبک جوانسازی و رفع خستگی، از دیرباز در خاور دور و در دنیای غرب بسیار رواج داشته است، از همین رو روش ماساژ صورت یکی از روش های درمانی و زیبایی غربی است که در کاهش سرعت و فرآیند پیری بسیار تاثیر گذار خواهد بود

فواید ماساژ صورت

تنش را از روی پوست برطرف می کند

در طول شبانه روز احساسات ما بر روی عضلات و پوست صورت اثر می گذارد و معمولا تنش ها و استرس ها در سریع تر شدن روند پیری پوست نقش بسزایی دارد از فواید ماساژ صورت برطرف کردن این تنش ها از پوست می باشد و باعث آرام شدن آن می شود.

موجب افزایش گردش خون در زیر پوست می شود

افزایش گردش خون از مهمترین فواید ماساژ صورت است زیرا باعث بهتر شدن عملکرد سلول های پوست می شود غدد لنفاوی سموم را دفع می کند و باعث تغذیه و اکسیژن رسانی بهتر سلول ها  شده در نتیجه پوست خوش رنگ تر و سالم خواهد ماند.

موجب ترمیم بافت اسکار می شود

شاید تعجب آور باشد اگر بگوییم یکی از فواید ماساژ صورت ترمیم بافت اسکار است اما این واقعیت دارد اسکار شامل جای هر گونه زخم و بریدگی می باشد به کمک ماساژ جریان خون در اطراف بافت افزایش می یابد و این موجب ترمیم و بازسازی بافت پوست شده و در نهایت بهبود پیدا می کند.

باعث رفع چین و چروک می شود

ماساژ پوست باعث تحریک بیشتر کلاژن می شود و این در روند جوانسازی پوست و رفع چین و چروک بسیار کمک کننده است چنانچه هنگام ماساژ صورت از مواد طبیعی  یا محصولات مراقبتی استفاده می کنید باعث جذب بهتر آنها در پوست شده و در جوانسازی و ضد پیری تاثیر بسزایی دارد.

موجب تخلیه سینوس ها می شود

شاید برای شما هم زیاد پیش آمده باشد که سینوس های بینی و صورتتان گرفته باشد این یعنی مواد عفونی و زائد در آن تجمع یافته و مسیر تخلیه آن مسدود شده است از فواید ماساژ صورت باز شدن مسیر سینوس ها، افزایش جریان خود در این ناحیه و تخلیه کامل مواد زائد از آنجا است این کار سردرد های ناشی از سینوس های مسدود شده را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

آکنه را درمان می کند

آکنه در اثر وجود مواد زائد و مسدود شده در پوست به وجود می آید با ماساژ صورت و استفاده از روغن های طبیعی باعث از بین رفتن عوامل ایجاد آکنه شده و این خود نوعی درمان محسوب می شود استفاده مکرر از این روش از بروز آکنه های جدید در روی پوست صورت جلوگیری می کند .

باعث بهبود TMJمی شود

TMJ نوعی التهاب در ناحیه مفصل گیجگاهی فک است علائم آن شامل گوش درد، سردرد و قفل شدن فک میباشد. ز علل به وجود آمدن این ضایعه می توان به جویدن، فشار زیاد به فک و دندان قروچه اشاره کرد فواید ماساژ صورت کاهش پیدا کردن درد در عضلات ملتهب فک است. چنانچه ماساژ پوست به همراه تمرینات تقویت عضله های فک باشد تاثیر آن به شدت بیشتر می شود

پوست را صاف و درخشان می کند

برای داشتن پوستی صاف و درخشان می توانید از فواید ماساژ صورت بهره بگیرید در تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۲ بر روی تعدادی از زنان انجام شد ثابت کرد ۵۹ درصد از شرکت کنندگان در این طرح احساس طراوت و شادابی و در پوست خود داشتند و گزارش دادند که پوستشان صاف و جوان شده است.ماساژ باعث تحریک عضلات صورت شده که موجب افزایش انعطاف پذیری پوست و سفت شدن آن می شود در واقع استحکام پوست را افزایش می دهد و همچنین با افزایش جریان خون در جوانسازی و درخشانی آن بسیار تاثیر گذار عمل می کند.

ماساژ باعث جذب بیشتر محصولات مراقبتی در پوست می شود

تردیدی نیست که ماساژ صورت باعث می شود خواص محصولات بهداشتی موجود در برنامه مراقبتی روزانه مانند سرم ها، روغن ها و کرم ها بهتر و بیشتر جذب پوست شود و اثرات آنها را بیشتر نشان دهد کافی است آموزش ماساژ صورت را یاد بگیرید و هنگام استفاده از این محصولات با استفاده از حرکات ماساژ از فواید آن برخودار شوید.

پف چشم و صورت را کاهش می‌دهد

از خواص ماساژ صورت کاهش پف چشم را نیز در نظر داشته باشید.  یکی از مشکلات رایج افراد هنگام بیدارشدن از خواب، مواجه شدن با پف شدید پلک و صورت است. برخی از درمان سریع و لحظه‌ای برای این امر استفاده می‌کنند تا برای رفتن به سرکار یا دانشگاه، چهره‌ای بادکرده نداشته باشند. استفاده بیش از حد از نمک و داشتن رژیم غذایی ناسالم یکی از دلایل پف صورت است. همچنین احتباس مایعات در لایه‌های پوستی منجر می‌شود چهره شما گرد و تپل به نظر برسد. اگر به‌صورت منظم و روزانه صورت خود را ماساژ دهید، می‌توانید به کاهش پف صورت و تخلیه آب میان‌بافتی کمک کنید.

در رفع کبودی و گودی زیر چشم مؤثر است

ممکن است شما هم از آن دسته از افرادی باشید که سیاهی و گودی زیر چشم بسیار نمایانی دارند. شما می‌توانید با استفاده از غلتک‌های ماساژ، روزانه پیش از خواب یا چند ساعت قبل از آنکه به‌ قرار ملاقات یا مهمانی خود برسید، ناحیه زیر چشم را به‌آرامی ماساژ دهید. کاهش کبودی زیر چشم از فواید ماساژ صورت و زیبایی به شمار می‌رود که در مدت زمانی کوتاه می‌توانید شاهد نتایج فوق‌العاده آن باشید. همچنین، استفاده از ماسک خیار یا کیسه چای سبز سرد شده نیز در رفع گودی زیر چشم کمک بسیاری می‌کند.

مضرات ماساژ صورت

به طور کلی اگر در اجرای ماساژ صورت تکنیک‌های صحیح را رعایت کنید و نکات مهم ماساژ را در نظر بگیرید به هیچ‌گونه عوارضی دچار نخواهید شد. اما در صورتی که روشی نادرست را پیش بگیرید، ممکن است به پوست خود آسیب بزنید. برای جلوگیری از مضرات ماساژ صورت می‌توانید موارد زیر را رعایت کنید:

  • در ماساژ روغن، بهتر است پیش از استفاده از روغن‌های طبیعی، تست آلرژیک را انجام دهید چرا که ممکن است نسبت به این روغن‌ها حساسیت داشته باشید و پس از ماساژ با سوزش، خارش و التهاب شدید مواجه شوید.
  • تکنیک‌های ماساژ صورت باید به‌آرامی و لطافت اجرا شوند، هرگونه حرکت تهاجمی منجر به زخم و التهاب می‌گردد.
  • بروز جوش و آکنه پس از ماساژ بسیار رایج است. این به این دلیل است که افراد قبل از ماساژ صورت، پوست صورت، ابزار ماساژ یا انگشتان خود را به‌خوبی تمیز نمی‌کنند.
  • بهتر است از ماساژ صورت بر روی جوش‌های تازه و زخم‌های باز خودداری کنید چرا که شرایط را برای پوست شما وخیم‌تر خواهد کرد.

 

انواع ماساژ زیبایی صورت

انواع ماساژ زیبایی صورت شامل موارد زیر است:

  1. ماساژ تخلیه لنف پوست صورت

   لنف که از آب ، پروتئین و نمک ساخته شده، سیستمی است که ضایعات سلولی، مایع‌های اضافی، ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بدن خارج کرده و عمل      پاکسازی را انجام می‌دهد.

  لنف تجمع یافته را می‌توان با ماساژ تخلیه کرد. اگر به دنبال جوان سازی پوست صورت خود با تمیز کردن عمیق هستید، این یک روش عالی است.

  1. ماساژ شیاتسو پوست صورت

برای این نوع ماساژ از طب فشاری استفاده می‌شود که در نقاط خاصی از صورت به نام کانال‌های انرژی اعمال می‌شود.افرادی که این ماساژ چینی را انجام می‌دهند از دستگاه‌های ویژه، انگشتان یا کف دست خود برای تقویت عضلات و کاهش چین و چروک صورت استفاده می‌کنند.

  1. ماساژ کلاسیک پوست صورت

این نوع از ماساژ از رایج ترین موردی است که در ماساژ صورت در سالن زیبایی  در سراسر جهان استفاده می‌شود.که شامل حرکاتی مانند نوازش، ضربه زدن، ورز دادن و نیشگون گرفتن است.باعث تولید کلاژن می‌شود تا پوست شما احساس آرامش کند.

  1. ماساژ کوبیدو پوست صورت

Kobido به معنای “روش قدیمی زیبایی” است. این قدیمی ترین نوع ماساژ صورت است.

از 47 روش برای ماساژ 16 عضله صورت استفاده می‌کند.

این یک ماساژ آرامش بخش عمیق صورت است که به تسکین دردها نیز کمک میکند.

آموزش ماساژ صورت برای زیبایی

مرحله 1: ماساژ پوست پیشانی

انگشتان خود را بین ابروهای خود قرار داده و آنها را به سمت بالا به سمت خط مو حرکت دهید. این کار را پنج بار تکرار کنید.

مرحله 2: ماساژ پوست اطراف چشم

پوست اطراف چشم خود را سفت و محکم ماساژ ندهید زیرا این پوست بسیار ظریف و حساس است. با انگشت حلقه خود از حرکات نرم و چرخشی استفاده کنید. پنج بار تکرار کنید.

 

مرحله 3: ماساژ پوست گونه‌ها

انگشتان را روی گونه‌های خود نزدیک پل بینی قرار دهید و آنها را از طریق گونه‌های خود به سمت گوش‌ها بکشید. پنج بار تکرار کنید.

 

مرحله 4: ماساژ پوست اطراف دهان

با انگشت اشاره و میانی خود یک شکل ‘V’ ایجاد کنید. انگشتان را به گونه‌ای قرار دهید که انگشت اشاره در بالای لب بالایی و انگشت میانی در زیر لب پایینی قرار داشته باشد. به آرامی فشار دهید و به سمت گوش ها بکشید.

مرحله 5: ماساژ پوست چانه

کف دست خود را زیر استخوان گونه قرار داده و به سمت خط مو ماساژ دهید.

مرحله 6: ماساژ پوست گردن

با ماساژ پوست گردن، ماساژ زیبایی صورت خود را تمام کنید. در حالت عمودی از استخوان یقه به سمت صورت خود را در جهت بالا ماساژ دهید.

مرحله ۷: ماساژ کل صورت

انگشتان دست را بین ابروهای خود قرار دهید.

آن را به سمت بالا، در امتداد خط رویش مو، به سمت شقیقه‌ها حرکت دهید.

آن‌ها را از کنار صورت خود تا خط فک، پایین بیاورید.

پس از اتمام این مراحل، کف دست خود را روی صورت خود قرار دهید و در حین نفس عمیق به‌آرامی فشار دهید. این کار به آرامش شما کمک می‌کند.

این یک روش ماساژ بسیار اساسی و درعین‌حال مؤثر بوده و به‌راحتی قابل‌انجام است.

کدام روغن برای ماساژ صورت مناسب است؟

برای هر کدام از انواع پوست یک روغن گیاهی خاص برای ماساژ زیبایی صورت مناسب است.

پوست خشک: روغن بادام، آرگان و مارولا

پوست چرب: روغن جوجوبا و انگور

پوست حساس: روغن آلوئه ورا، مورینگا و بابونه

پوست نرمال: روغن آرگان و رتینول

پوست مستعد آکنه: روغن گل و درخت چای و پوست انار

مقالات مرتبط

دکتر سجاد محمدی

دکتر سید سجاد محمدی  یکی از بهترین پزشکان در زمینه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی است و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که دارای تجربه ای مورد قبول در انواع جراحی صورت و اندام با انجام عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی، لیفت ابرو، جراحی سینه و جراحی لاغری همچون لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و … در زمینه های جراحی پلاستیک می باشند.

Instagram
فهرست