راهنمای یک برنامه مراقبت از پوست

از مراحل مراقبت از پوست چه می دانید؟آیا به مراقبت از پوست خود اهمیت میدهید؟
همه ما می دانیم مراقبت از پوست امری بسیار مهم است چون علاوه بر تاثیری که در سلامت دارد بر زیبایی و اعتماد به نفس هم تاثیر میگذارد
استفاده مداوم از یک کرم ضد افتاب میتواند پیری پوست را تا سالها به تاخیر بیندازد از سرطان پوست جلوگیری کرده و هزینه های آن را کاهش دهد.
ترتیب صحیح روتین مراقبت از پوست برای بسیاری از افراد گیج کننده است.در واقع خود مفهوم مراقبت پوستی تا حدی گیج کننده است.
به‌ عنوان ‌مثال اگر از افراد مختلف بپرسید که برای مراقبت از پوست باید از چه محصولی استفاده کنید، پاسخ‌های کاملاً متفاوتی دریافت خواهید کرد و جالب اینکه اکثر آن‌ها اشتباه است! اینکه شما از چه محصولی و به چه نحوی در روتین پوستی خود استفاده می‌کنید، بسیار اهمیت دارد. عدم توجه به ترتیب مصرف محصولات مراقبت از پوست یا انتخاب محصولاتی با فرمولاسیون نامتناسب با نوع پوست نه ‌تنها می‌تواند اثربخشی آن‌ها را کاملاً از بین ببرد بلکه در مواردی می‌تواند به ‌شدت به پوست شما آسیب برساند.

برای حفظ پوست سالم، نکات زیر را توصیه میکنیم:

روزانه از ضد آفتاب استفاده کنید. ضد آفتاب یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای پوست خود انجام دهید. ضد آفتاب وقتی به صورت صحیح استفاده شود از پوست شما در برابر اشعه مضر ماوراء بنفش خورشید (UV) محافظت می کند، اشعه ای که باعث آفتاب سوختگی، سرطان پوست و پیری زودرس پوست مانند چین و چروک و لکه های پیری می شود. جهت بهترین محافظت، یک ضد آفتاب مقاوم به آب با طیف مصرف گسترده و SPF 30 به بالا به تمام قسمت های پوست که با لباس پوشیده نمی شوند بمالید و هر دو ساعت یک بار یا پس از تعریق یا شنا کردن، آن را تجدید نمایید. برای صرفه جویی در وقت در حین مراقبت از پوست، می توانید از مرطوب کننده ای استفاده کنید که حاوی ضد آفتاب نیز باشد. به خاطر داشته باشید از آنجا که هیچ ضد آفتابی نمی تواند 100٪ اشعه ماوراء بنفش خورشید را مسدود کند، بنابراین در صورت امکان در سایه قرار بگیرید و هنگامی که خارج از خانه هستید، در صورت امکان داشتن لباس های محافظ از جمله پیراهن آستین بلند، شلوار، کلاه لبه دار و عینک آفتابی نیز مهم است.

از تختهای برنزه کننده دوری کنید. تخت های برنزه کننده، درست مانند خورشید اشعه ماوراء بنفش مضر منتشر می کنند که باعث سرطان پوست می شود. در حقیقت حتی یک جلسه برنزه کردن می تواند خطر ابتلا به ملانوما را 20٪ ، سرطان سلول سنگفرشی را 67٪ و سرطان سلول بازال را 29٪ افزایش دهد. اگر می خواهید آن درخشش طلایی رنگ را بدست آورید، با استفاده از محصولات برنزه کننده به آن برسید. برنزه کننده ها هنگامی که به طور صحیح استفاده شوند، طبیعی به نظر رسیده و پوست شما را نارنجی، رگه رگه یا لکه دار نمی کنند.

روال مراقبت از پوست خود را ساده کنید. در مورد مراقبت از پوست، هرچه از موارد کمتری استفاده کنید بهتر است. استفاده بیش از حد از محصولات به ویژه چندین محصول ضد پیری، می تواند پوست را اذیت کند. در عوض روی اصول اولیه مانند یک پاک کننده ملایم، ضد آفتاب و مرطوب کننده تمرکز کنید. یک برنامه روتین مراقبت از پوست در صبح و شب برای خود بسازید که برای پوستتان مفید باشد و آن را رعایت کنید.
محصولات مراقبت از پوستی را که برای نوع پوست خودتان فرموله شده انتخاب کنید. شناخت نوع پوستتان به شما کمک می کند یاد بگیرید چگونه از پوست خود مراقبت کنید و محصولات مراقبت از پوستی را انتخاب کنید که مناسب شما است.

شناخت نوع پوست

شناخت نوع و طراحی یک روتین مراقبت از پوست اساس روش های مراقبت از پوست را تشکیل می‌دهند. تقریباً بیشتر ما با انواع پوست آشنا هستیم.
انواع پوست شامل معمولی، خشک، چرب و مختلط می‌شود. نوع پوست هر فرد توسط عوامل ژنتیکی تعیین می‌شود و قابل تغییر نیست. مواردی مانند لکه‌ها، آکنه، حساس شدن و خطوط پوست را مشکلات یا شرایط پوستی می‌نامیم. این مشکلات را می‌توان تا حد چشمگیری مدیریت یا حتی درمان کرد.
اما در مورد روتین؛ مهم نیست چه نوع پوستی دارید، شما باید یک برنامه‌ی روزانه یا روتین برای حفظ سلامت پوست و مدیریت برخی نگرانی‌های خاص مثل آکنه، زخم شدن‌ها و لکه‌های تیره‌ی پوست داشته باشید.

 

مراحل روتین پوست صورت

یک روتین مراقبت پوستی خوب روتینی است که با مراقبت اولیه از پوست شروع شود و با رسیدگی به مشکلات و درمان آن‌ها پایان پذیرد. اگر می‌خواهید یک پوست سالم و شفاف و زیبا داشته باشید باید مراحل روتین پوست را به درستی انجام دهید. اما این مراحل شامل چه مواردی می‌شود؟
روتین پوست به طور کلی شامل سه مرحله می‌شود که عبارتند از:

1. پاکسازی پوست از آلودگی و مواد آرایشی
2. متعادل سازی پوست و تنظیم ph آن
3. آبرسانی و مرطوب کردن پوست

آشنایی با مراحل روتین پوستی روزانه

1. شستشوی پوست با یک با شوینده ملایم

پوست در طول شب و وقتی که شما در خواب به سر می برید، بیشترین میزان فعالیت را دارد. شب ها زمان بازسازی و سم زدایی طبیعی پوست است. از این رو صبح ها پس از بیدار شدن باید صورتتان را با یک شوینده ملایم تر بشویید تا این سموم از روی پوست حذف شوند. بهتر است شوینده هایی که در روتین روزانه استفاده می کنید، ملایم تر باشند.

2. تونر

تونرها محصولاتی هستند که پس از شستشوی صورت برای متعادل ساختن PH آن به کار می روند. علاوه بر این پوست را برای جذب مواد مغذی سایر مراحل آماده می سازند. در انتخاب تونر نیز باید نوع پوست خود را در نظر بگیرید. همچنین فراموش نکنید که می توانید صبح ها از تونرهای ملایم تر و خصوصا آبرسان استفاده کنید

3. سرم ها

در این مرحله پوست شما آماده جذب مواد فعال موجود در سرم های پوستی می باشد. بهترین سرم ها برای استفاده در روتین های روزانه، سرم های آبرسان و ویتامین سی هستند. سرم های آبرسان، رطوبت مورد نیاز سلول های پوست را تامین کرده و مانع خشک شدن آن می شوند. از این رو جزو اصلی ترین محصولات یک روتین پوستی به شمار می روند. از طرفی پوست ما در طول روز در معرض رادیکال های آزاد و آسیب های محیطی قرار می گیرد. سرم های ویتامین سی و آنتی اکسیدان ها بهترین محصولات برای مقابله با این عوامل آسیب رسان هستند.

4. استفاده از کرم دورچشم

پس از رسیدگی به پوست صورت، نوبت به پوست ظریف و حساس دور چشم ها می رسد. در روتین های صبحگاهی و روزانه بهتر است از کرم های دور چشم آبرسان و ملایم و سبک استفاده نمایید.

5.کرم های مرطوب کننده

پس از جذب سرم های پوستی توسط پوست، نوبت به استفاده از کرم ها که بافت غلیظ تری دارند، می رسد. کرم های مرطوب کننده در واقع عملکرد سرم های آبرسان را کامل می کنند. این کرم ها با ایجاد یک لایه روی پوست، رطوبتی را که آبرسان ها وارد پوست کرده اند، در آن نگه داشته و مانع از دست رفتن آن می شوند. بنابراین با حفظ رطوبت در پوست، آن را به مدت طولانی تری مرطوب نگه می دارند.

6.استفاده از ضد آفتاب در طول روز

همان طور که می دانید اشعه های نور خورشید اصلی ترین عامل آسیب به پوست و ایجاد پیری زودرس، لک های تیره و چین و چروک ها هستند. از این رو محافظت از پوست در برابر این اشعه های مضر تاثیر زیادی در سالم و جوان ماندن پوست دارد. لذا شما باید در آخرین مرحله از روتین مراقبت از پوست روزانه خود از یک ضد آفتاب مناسب با پوستتان استفاده نمایید.

آشنایی با مراحل روتین پوستی شبانه

1.پاک کردن آرایش و آلودگی ها

پوست ما در طول روز در معرض انواع آلودگی ها، مواد آرایشی، کرم های مراقبتی و … قرار می گیرد. باقی ماندن این مواد روی پوست سبب مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش و لک و کدری و … می شود. از این رو ضروری است که هر شب قبل از خواب پوست خود را دو مرحله تمیز کنیم. در اولین مرحله باید با استفاده از یک میسلارواتر یا محلول ها و روغن های پاک کننده، تمام آلودگی ها و آرایشی را از روی صورت پاک کنیم.

2.شستشوی پوست با شوینده مخصوص صورت

در مرحله دوم پاکسازی پوست شبانه، از یک شوینده مناسب نوع پوست خود استفاده کنید. شوینده های صورت در روتین شب می توانند قوی تر و یا دارای اثرات درمانی و مواد فعال باشند.

3.تونر

پس از شستشوی پوست نوبت آن است که به کمک یک تونر مناسب، تعادل را به آن باز گردانیم. همچنین پوست را در بهترین شرایط برای حداکثر جذب مواد مغذی قرار دهد.

4.سرم های درمانی

پس از استفاده از تونر، پوست شما آماده پذیرش سرم ها می باشد. شب ها می توانید با توجه به مشکلات پوستتان، از سرم های آبرسان قوی یا سرم های درمانی ضد چروک، ضد لک و لایه بردار استفاده نمایید.

5.کرم دورچشم

از آنجایی که شب ها زمان بازسازی پوست است. بنابراین کرم های دورچشم مورد استفاده در روتین های شبانه باید قوی تر از کرم های دورچشم روزانه باشند.

6.کرم های مرطوب کننده پوست

پس از استفاده از سرم ها و محصولاتی که بافت رقیق تری دارند، نوبت به محصولات غلیظ با بافت کرمی می رسد. کرم ها یک لایه محافظ برای نگهداری رطوبت پوست ایجاد می کنند. همچنین اثرات درمانی مضاعفی را به پوست می دهند.

 روتین پوستی هفتگی

یکی از عواملی که باعث کدر شدن پوست ما شده و حتی مانع جذب کامل محصولات مراقبتی می گردند، انباشته شدن آلودگی ها و سلول های مرده و لایه های قدیمی پوست هستند. حذف این لایه های مرده به تجدید سلولی و جوان شدن پوست کمک می کند و سبب می شود که سلول های تازه جایگزین آن ها شوند. از این رو بسیاری از مشکلات پوستی و لک و تیرگی ها از بین رفته و پوستی شفاف و صاف تر خواهید داشت. این لایه های مرده به کمک لایه برداری پوست از بین می روند. بنابراین با توجه به دلایل گفته شده، ضروری است در کنار مراقبت های روتین روزانه و شبانه پوست، در یک روتین منظم هفتگی به لایه برداری پوست بپردازیم.

استفاده از لایه بردارهای شیمیایی و فیزیکی یا اسکراب ها از تجمع سلول های مرده جلوگیری کرده و مانع زبر و ضخیم و کدر شدن پوست می شود. از طرفی منافذ پوست را که در اثر آلودگی و چربی اضافی و …، مسدود شده اند را باز کرده و مانع ایجاد جوش و لک های تیره می شود. لایه برداری پوست به درمان تیرگی ها و خطوط سطحی آن نیز کمک می کند. همچنین با تصفیه نمودن کامل پوست میزان جذب مواد مغذی توسط پوست را افزایش می دهد. افرادی که پوست های چرب و مختلطی دارند، می توانند به صورت دو تا سه بار در هفته پوست خود را لایه برداری کنند. این میزان برای افراد دارای پوست خشک و حساس تا یک بار در هفته کفایت می کند.

همچنین علاوه بر اسکراب ها، شما می توانید دو تا سه شب در هفته با توجه به نوع پوستتان از لایه بردارهای شیمیایی مانند سرم ها و تونرهای اسیدی و لایه بردار استفاده نمایید. این لایه بردارها دارای اثرات قدرتمند جوانساز، ضد لک، ضد جوش، روشن کننده و نرم کننده هستند. البته به خاطر داشته باشید که استفاده از چند ترکیب لایه بردار به طور همزمان در یک روتین پوستی قابل انجام نبوده و باید با احتیاط بیشتری مصرف شوند.

همه عاشق یک روتین پوستی چندمرحله‌ای نیستند، بنابراین برای انجام هر مرحله از مراحل مثل استفاده از تونر، سرم‌ها، روغن‌های پوستی، مرطوب‌کننده و کرم دور چشم مختار هستید. بسته به نوع و نیاز پوست خود می‌توانید هر مرحله‌ای که خواستید حذف کنید. برای بسیاری از افراد، روتین پوستی خوب این است که از نازک‌ترین تا ضخیم‌ترین محصولات برای مراقبت از پوست خود استفاده کنند. مهم‌ترین چیز این است که یک‌روال مراقبت از پوست پیدا کنید که برای شما مفید باشد و از آن پیروی کنید.

 

مقالات مرتبط

دکتر سجاد محمدی

دکتر سید سجاد محمدی  یکی از بهترین پزشکان در زمینه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی است و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که دارای تجربه ای مورد قبول در انواع جراحی صورت و اندام با انجام عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی، لیفت ابرو، جراحی سینه و جراحی لاغری همچون لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و … در زمینه های جراحی پلاستیک می باشند.

Instagram
فهرست