جراحی گوش

اتوپلاستی(otoplasty)  در واقع همان جراحی زیبایی گوش است که جزو جراحی صورت به‌حساب می‌آید و بر روی گوش بیرونی (لاله گوش) انجام میشود. لاله گوش ,از  چین های غضروف تشکیل می‌شود که با پوست پوشیده شده است.

شکل گیری گوش بیرونی ، در دوران جنینی آغاز می شود و تا سال های بعد از تولد ادامه می یابد. اگر لاله گوش به طور مناسبی رشد نکند ، می توانید با انجام اتوپلاستی ؛ اندازه ، قرارگیری و شکل گوش را اصلاح کنید.

عمل زیبایی گوش ، می تواند در زندگی کودک یا بزرگسالی که مورد تمسخر دیگران واقع می شود ؛ دنیای متفاوتی ایجاد کند. بعضی افراد ، جراحی گوش انجام می دهند ؛ زیرا می خواهند ناهنجاری ساختاری گوش را اصلاح کنند.بعضی دیگر ، عمل گوش را انتخاب می کنند چون گوش آن ها با سرشان فاصله زیادی دارد و برجسته تر از حد طبیعی و نرمال است. گاهی نیز گوش ها ، نسبت به  سر بزرگ تر از حد معمول است و این مسئله ؛ فرد را مترصد انجام جراحی زیبایی گوش می نماید.

اقدام برای عمل زیبایی گوش

 • چنانچه به طور مادرزادی دارای گوش های بزرگ و یا کوچکی هستید.
 • چنانچه اندازه و محل قرارگیری گوش های شما با سرتان متناسب نیست.
 • چنانچه گوش هایتان بیرون زده و برجسته است.
 • چنانچه دچار آسیبی شده اید که در شکل گوش های شما تاثیر گذاشته است.

افراد مناسب برای جراحی زیبایی گوش

 • از سلامت کامل برخوردار باشند و مبتلا به عفونت های مزمن درمان نشده ی گوش نباشند و درمان عفونت گوش برای ایشان انجام شده باشد .
 •  به طور معمول 5 سال یا بیشتر سن داشته باشند، زمانی که غضروف گوش کودک برای اصلاح، به اندازه ی کافی مقاوم شده باشد.
 • بتواند به خوبی همکاری کرده و از دستورات پزشک پیروی کند.
 • بتواند در مورد احساساتش صحبت کند.

اتوپلاستی ترمیمی به رفع اختلالات گوش که در اثر آسیب به گوش و یا به طور مادرزادی ایجاد شده اند، کمک می کند. در زیر به برخی از اختلالات گوش که می توان آن ها را توسط عمل جراحی اتوپلاستی ترمیمی برطرف کرد، اشاره شده است

اختلالات مادرزادی

 • گوش کاگوت: گوش فرد فاقد لاله گوش است.
 • گوش گربه ای: لبه های گوش به سمت جلو تا شده است، شبیه گربه.
 • گوش آویزان: گوش شباهت زیادی به یک فنجان دارد و انحنای گوش به سمت داخل است.
 • گوش لوله ای: گوش ها به سمت جلو لوله شده مثل یک طومار.
 • گوش ویلدرموت: انحنای بالای گوش معکوس شده و به سمت سر بیمار است.
 • بدشکلی استال گوش: تا شدگی گوش غیرعادی است که می تواند باعث ایجاد یک لبه شود و گوش فرد را شبیه گوش جن و پری کند.
 • ایجاد شکاف در لاله گوش: یک تو رفتگی در لاله ی گوش ایجاد می شود.
 • گوش علامت سوالی یا گوش کاسمن: گوش شبیه یک علامت سوال است. فاصله ای بین لاله ی گوش و انحنای خارجی گوش وجود دارد.
 • میکروتیا که در آن گوش فرد زیادی کوچک و رشد نیافته است.
 • ماکروتیا که در آن گوش فرد بیش از حد بزرگ است.
 • گوش جمع شده: بخشی از گوش فاقد پوست و غضروف در بخش خارجی پشت گوش است.
 • گوش مخفی: بخش بالایی انحنای گوش در داخل سر مخفی شده است.

مراحل جراحی زیبایی گوش

برای انجام جراحی زیبایی گوش ، ابتدا اقدام به ایجاد کردن برش در یکی از نواحی پشت گوش یا درون چین های گوش می کند و اصلاحات مورد نیاز را اعمال می کند ( غضروف و پوست های اضافه برداشته شده و غضروف باقی مانده در محل اصلی خود جای می گیرند. ) و پس از ایجاد تغییرات ، برش ها باید بخیه زده شوند ؛ در اکثر مواقع پس از بخیه ، یک باند در دور سر ، بر روی گوش ها می بندد که باید باند تا چند روز بر روی گوش بیماران باقی بماند. کل مدت زمان جراحی گوش ، معمولا به 2 ساعت زمان نیاز دارد و اما لازم به ذکر است این زمان گفته شده طبق ایرادات بیماران متغیر است.

مراحل آماده سازی برای جراحی گوش

در مورد جراحی گوش باید یک جراح پلاستیک خوب پیدا کنید. در اولین ملاقات، به احتمال زیاد پزشک موارد زیر را از شما درخواست می کند:

 • سابقه پزشکی

باید به سوالات مربوط به شرایط پزشکی فعلی و گذشته پاسخ دهید ، گوش تان نباید هیچ عفونتی داشته باشد. پزشک شما همچنین ممکن است در مورد هرگونه دارویی که مصرف می کنید یا اخیراً مصرف کرده اید و همچنین جراحی هایی که انجام داده اید سوال کند.

 • معاینه فیزیکی

برای تعیین گزینه های درمانی؛ پزشک ، گوش های شما را از نظر محل قرارگیری ، اندازه ، شکل و تقارن آن ها بررسی می کند. همچنین ممکن است پزشک از گوش های شما برای پرونده پزشکی شما عکس بگیرد.

 • انتظارات خود از جراحی گوش

پزشک شما به احتمال زیاد از شما می پرسد که چرا می خواهید اتوپلاستی انجام دهید و پس از عمل چه نتایجی را انتظار دارید. اطمینان حاصل کنید که خطراتی مانند اصلاح بیش از حد احتمالی، را درک کرده اید. اگر شما کاندید مناسبی برای عمل گوش هستید ، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که قبل از عمل آمادگی لازم را داشته باشید.

 • غذا و دارو

به احتمال زیاد باید از آسپرین ، داروهای ضدالتهاب و مکمل های گیاهی که می تواند خونریزی را افزایش دهند اجتناب کنید.

اقدامات احتیاطی دیگر مانند عدم مصرف سیگار، چرا که سیگار کشیدن باعث کاهش جریان خون در پوست می شود و می تواند سرعت روند بهبودی را آهسته تر کند. در صورت سیگار کشیدن ، پزشک توصیه می کند که قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید.

همچنین ، باید شخصی شما را بعد از جراحی به خانه برساند و در روز بعد از جراحی گوش در کنار شما بماند تا از شما مراقبت کند.

بهترین سن برای انجام جراحی اتوپلاستی

به عقیده بسیاری از پزشکان، بهترین سن برای انجام جراحی اتوپلاستی گوش، بالای ۵ سال است. معمولا غضروف ناحیه گوش قبل از ۵ سالگی، بسیار نرم است. در چنین شرایطی ریسک بازگشت فرم گوش به حالت اولیه وجود دارد. اما پس از ۵ سالگی، کودک، غضروف محکم‌تری خواهد داشت و به میزان ۸۵% رشد گوش خود را تکمیل نموده است. همچنین، از دیگر دلایلی که پزشکان سن مناسب جراحی را بالای ۵ سال می‌دانند و ۷ سالگی را بهترین سن برای این‌کار اعلام می‌کنند، به‌دلیل توانایی کودک در مراقبت از خود است. در این سن و سال، معمولا کودکان توانایی رعایت مراقبت های بعد از جراحی گوش را دارند و ریسک بروز مشکلات بسیار کم‌تر است.

مهم ترین مراقبت های بعد جراحی گوش

 •  به گوش های خود دست نزنید و آن را نمالید.

در چند هفته اول باید مراقب باشید که آگاهانه یا تصادفی به گوش‌های خود دست نزنید. لمس گوش ممکن است باعث جابه‌جایی آنها شود یا به بخیه‌ها آسیب وارد کند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، عوارضی در پی داشته و دوره نقاهت طولانی می‌شود. گوش‌ها در چند روز اول بی‌حس هستند. به همین دلیل زمان حرکت و انجام فعالیت‌های روزمره باید مراقب ضربه به گوش باشید. ممکن است ضربه‌های کوچک را احساس نکنید؛ اما به گوش آسیب وارد شود. در زمان خواب، حتما به پشت بخوابید. خوابیدن به پهلو باعث فشار به گوش می‌شود.

 •  هدبند پزشکی را منظم استفاده کنید.

بعد از عمل جراحی، یک پانسمان حجیم روی گوش‌ها قرار می‌گیرد. چند روز بعد از عمل این پانسمان برداشته و یک پانسمان سبک و هدبند جایگزین آن می‌شود. این هدبند پهن بوده و شبیه به هدبندهای ورزشی است. دلیل استفاده از آن، جلوگیری از ضربه و آسیب به گوش است. همچنین هنگام خم شدن از حرکت گوش جلوگیری می‌کند.

معمولا جراح توصیه می‌کند، در دوهفته اول ۲۴ ساعته از این هدبند استفاده شود. بعد از دوهفته به مدت یک ما باید شب‌ها از آن استفاده کنید. بهتر است در این مدت از لباس‌های دکمه‌دار استفاده کنید تا به گوش آسیبی وارد نشود.

۷۲ ساعت بعد از عمل پانسمان سر برداشته و می‌توان دوش گرفت و موها را شست. زخم‌های روی گوش هنوز آسیب‌پذیر هستند. به همین دلیل شب‌ها از هدبند استفاده می‌شود. اگر بخیه‌ها جذبی نباشند، در پایان هفته اول برداشته می‌شوند. شما می‌توانید در این بازه زمانی به محل کار خود بازگردید.

 •  اهمیت سیگار نکشیدن در مراقبت های بعد از اتوپلاستی

حداقل باید تا دوهفته بعد از عمل از سیگارکشیدن خودداری کنید. حتی اگر اطرافیان شما سیگاری هستند، در این مدت نباید کنار شما سیگار بکشند. دود سیگار باعث کاهش سرعت بهبودی زخم می‌شود و مدت‌زمان تورم و کبودی را طولانی‌تر می‌کند. همچنین ممکن است جای زخم نامنظم ترمیم شود.

 •  از داروهای مسکن منظم استفاده کنید.

اگر احساس ناراحتی و خارش دارید، به پزشک اطلاع دهید. در این شرایط معمولا داروهای تسکین‌دهنده درد تجویز می‌شوند. داروها را طبق نظر پزشک مصرف کنید. اگر با وجود مصرف مسکن درد افزایش پیدا می‌کند، حتما باید به پزشک اطلاع دهید.

 •  مراقبت های بعد از اتوپلاستی در صورت وجود ترشح

تا یک هفته بعد از عمل خارج‌شدن مقداری مایع از گوش کاملا طبیعی است. ممکن است ترشح، غلیظ، تیره یا قرمز باشد. در این شرایط می‌توانید از پنبه و پراکسید هیدروژن برای تمیزکردن گوش استفاده کنید. به‌هیچ‌وجه پنبه را در گوش فشار ندهید و فقط قسمت خارجی گوش را تمیز کنید. اگر ترشحات بیش از حد معمول است، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.

 • سر خود را هنگام خواب بالا نگه دارید.

در هر نوع جراحی تورم طبیعی است. برای اینکه سطح تورم را پایین بیاورید، هنگام درازکشیدن چند بالش زیر سر قرار دهید. بالا قرارگرفتن سر به کاهش تورم کمک می‌کند. همچنین سعی کنید کمتر به جلو خم شوید. این کار علاوه بر ایجاد تورم احتمال خونریزی را افزایش می‎دهد. معمولا تورم یک تا دو ماه ادامه دارد. برای رفع کامل تورم باید حدود شش ماه صبر کنید.

معمولا تورم بعد از عمل اتوپلاستی ۱ تا ۲ ماه ادامه دارد. برای رفع کامل تورم باید ۶ ماه صبر کنید.

 •  برای مراقبت های بعد از اتوپلاستی روی زخم ها را نخارانید.

بعد از عمل جراحی احساس خارش در ناحیه بخیه‌ها کاملا طبیعی است. خارش نشانه بهبود زخم و ترمیم اعصاب است. روی زخم‌ها را نخارانید؛ زیرا ممکن است به آنها آسیب وارد کنید. اگر خارش همراه با قرمزی، احساس گرما یا ترشح است، حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکن است این علائم نشانه عفونت باشند.

 •  از نور خورشید و دمای بالا تا جای ممکن دوری کنید.

بهتر است برای یک تا دو ماه از نور مستقیم خورشید و دمای بالا دوری کنید. در چند هفته اول بعد از عمل، گوش‌ها بی‌حس می‌شوند. به همین دلیل نمی‌توان آسیب ناشی از دمای بالا را احساس کرد. در این مدت از سشوار استفاده نکنید. بهتر است تا یک سال بعد از عمل از برنزه کردن خودداری کنید. زیرا برنزه کردن پوست در قسمت‌هایی که زخم وجود دارد، احتمال ایجاد هایپرپیگمانتاسیون را بالا می‌برد.

 • رژیم غذایی سالم در مراقبت های بعد از اتوپلاستی

رژیم غذایی سالم در طول زندگی اهمیت دارد. اما در دوره نقاهت بعد از جراحی اهمیت آن بیشتر می‌شود. در این مدت باید انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی را دریافت کنید. برخی از افراد بعد از عمل زیبایی گوش نمی‌توانند تا مدتی غذاهای سفت بخورند. اگر شما هم چنین شرایطی دارید، سعی کنید از غذاهای نرم، آبمیوه و اسموتی استفاده کنید. این نوع غذاهای سبک حالت تهوع بعد از بیهوشی را نیز بهبود می‌دهند.

 

مقالات مرتبط

دکتر سجاد محمدی

دکتر سید سجاد محمدی  یکی از بهترین پزشکان در زمینه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی است و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که دارای تجربه ای مورد قبول در انواع جراحی صورت و اندام با انجام عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی، لیفت ابرو، جراحی سینه و جراحی لاغری همچون لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و … در زمینه های جراحی پلاستیک می باشند.

Instagram
فهرست