جراحی چانه

جراحی زیبایی چانه یا ژینوپلاستی یک جراحی تغییر شکل چانه با هدف زیبایی صورت است.چانه نقش بسیار مهمی در زیبایی وتقارن صورت دارد.چانه و بینی, خصوصا از طریق سازگاری‌شان با فرم صورت ،تعیین کننده تعادل در صورت هستند. شکل چانه و زاویه دار کردن صورت می‌تواند تعیین کننده‌ی کاراکتر و شخصیتی باشد که از ظاهر فرد برداشت می‌شود. در برخی موارد کوچک کردن چانه برای تناسب با بقیه اجزای صورت و یا داشتن چانه بلند با داشتن شخصیتی قوی در ارتباط است .

جراحی چانه

جراحی زیبایی چانه (ژینوپلاستی یا منتوپلاستی) عبارت است از تغییر شکل چانه با استفاده از کاهش، تغییر شکل و یا افزایش حجم آن. مردم در سنین مختلف و به دلایل متنوعی به دنبال عمل زیبایی چانه و فک هستند. ممکن است احساس کنید که چانه و فک بسیار کوچک یا بسیار بزرگی دارید و مایل باشید برای بهبود ظاهر آن عمل زیبایی  چانه انجام دهید. همچنین ممکن است چانه یا فک کوچک باشد و این باعث شود بینی بزرگ به نظر آید، در این صورت فرد به دنبال عمل زیبایی بینی است تا اندازه بینی خود را کاهش دهد؛ در حالی‌که نمی‌داند که یک چانه کوچک بینی را بزرگ‌تر به نظر می‌آورد.

در مواردی انجام عمل زیبایی چانه یا فک به صورت همزمان با عمل بینی ممکن است به تعادل کلی صورت شما کمک کند ، در موارد برجسته سازی چانه ، میتوان از  تزریق ژل به چانه برای حجیم تر کردن چانه استفاده نمود . استفاده از روش تزریق ژل و چربی، حتی با کمی تزریق ژل در چانه امکان ایجاد تغییرات شگرف در ظاهر فرد وجود دارد. تزریق ژل به چانه همچنین می تواند به بهتر شدن خط فک و در بسیاری از موارد ایجاد یک ظاهر مناسب تر برای گردن کمک کند. در نتیجه برای افرادی که به دنبال ایجاد برخی تغییرات در ظاهر چانه خود هستند، زاویه دار کردن چانه با تزریق می تواند نتایج شگفت انگیز برای بیمار به همراه داشته باشد.

مراحل انجام عمل ژینوپلاستی

قبل از هر عمل ژینوپلاستی، مشاوره با جراح ضروری است.

ارزیابی با پانورامیک دندان برای ارزیابی وضعیت دندان ها و رفع هرگونه اختلال دندانی انجام می شود. این تصاویر همچنین امکان تجسم موقعیت ایده آل چانه را پس از جراحی فراهم می کند.

عکس ها برای اندازه گیری اصلاح گرفته شده است.

ارزیابی انجام می شود تا تصمیم گیری شود که آیا اقدامات بعدی (مانند جراحی بینی) ضروری است یا خیر.

پس از یک زمان تأمل اجباری، مداخله برنامه ریزی می شود. سپس ارزیابی قبل از عمل لازم است، از جمله مشاوره بیهوشی حداکثر 48 ساعت قبل از عمل چانه.

از شما خواسته می شود که حداقل 6 ساعت قبل از عمل جراحی (بدون خوردن یا آشامیدن) ناشتا باشید. علاوه بر این، درمان های مبتنی بر آسپرین باید حدود 10 روز قبل از عمل متوقف شود.

برای بهینه سازی زمان بهبودی، ترک سیگار به شدت توصیه می شود.

جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. برای یک یا دو روز بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد.

بعد از عمل حدود یک ماه و نیم طول می کشد تا استخوان ها محکم شوند.

اقدامات قبل از جراحی چانه

 • از مصرف داروهای استروئیدی ضد التهاب یا آسپرین از دو هفته پیش از عمل خودداری شود.
 • تا 2 هفته قبل از عمل سیگار کشیدن ممنوع است.
 • در صورتی که برش در زیر چانه زده شود باید از پاک کننده آنتی باکتریال صورت استفاده شود. در صورتی که برش در داخل دهان زده شود تا دو روز پیش از عمل باید سه بار در روز از دهانشویه استفاده شود.
 • تا 8 ساعت پیش از جراحی از خوردن و آشامیدن

انواع ژینوپلاستی

بزرگ کردن چانه: در چانه هایی که کوچک هستند و عقب تر از حد طبیعی می باشند . طی جراحی چانه بزرگ شده و به جلو کشیده می شود. این جراحی بیشتر از کوچک کردن چانه برای زیبایی چانه  استفاده می شود. در این جراحی چانه با هدف بزرگ کردن و تغییر شکل انجام می شود.

از مزایای این جراحی این است که به صورت سرپایی و بدون بیهوشی انجام می شود. دوره ریکاوری کوتاهی دارد و هزینه جراحی پایین می باشد.

کوچک کردن چانه : چانه هایی که بیش از حد جلو آمده و بزرگ می باشند با جراحی کوچک شده و کمی به عقب می رود.

پروتز چانه : روش قرار گیری پروتز توسط جراح بدین صورت می باشد:

در ابتدا برش در ناحیه زیر چانه یا داخل دهان ایجاد می شود. در این روش چند لایه از بافت های زیرین پوست را برش می زند . این کار به دقت انجام می شود تا به عصب اصلی چانه نرسد.

درون این لایه های بافتی چانه فضایی ایجاد می کند.

درون این فضا با محلول مخصوص استریل می شود.

پروتز پس از استریل شدن درون محل ایجاد شده در چانه قرار می گیرد.برش های ایجاده شده بخیه می شود و برای بهبود زخم ها محل برش با چسب های مخصوصی به نام استری استریپپ بسته می شود.

ژینوپلاستی اسلایدینگ: ژینوپلاستی اسلایدینگ برای چانه ای است که با پروتز چانه بزرگ نمی شود و فرم بدی دارد. در این جراحی قسمتی از استخوان چانه به وسیله برش خارج می شود. فک را با استفاده از صفحه و پیچ های فلزی مخصوص این کار محکم نگه می دارد و پس از اتمام کار برش ها بخیه می خورد.

انواع روش ژینوپلاستی  و کاربردهای آن

ایمپلنت‌های چینی آلوپلاستیک

این گزینه برای اصلاح ناهنجاری‌های جزئی چانه کاربرد دارد و باعث ایجاد یک ظاهر متعادل و متقارن در بیمارانی که عقب‌نشینی چانه دارند می‌شود.

ژینوپلاستی کشویی

ژینوپلاستی کشویی برای اصلاح ناهنجاری‌های پیچیده چانه، که براثر ژنتیک، زخم و یا بیماری ایجاد می‌شوند، کاربرد دارد . این روش ژینوپلاستی برای برطرف کردن  مشکلات مربوط به ناهنجاری‌های چانه مثل انسداد راه هوایی انجام می‌شود. به دلیل اینکه این جراحی ژینوپلاستی از نوع کشویی می‌باشد ، هیچ نوع پیوند استخوانی  نیاز نیست.

ژنیوپلاستی پوکی استخوان

ژینوپلاستی را می‌توان به‌صورت افقی، عمودی یا ترکیبی از هر دو انجام داد . ژینوپلاستی افقی را  برای چانه‌هایی به کار می‌برند که خارج از حالت عادی باشد، درحالی‌که ژینوپلاستی عمودی را برای از بین بردن یا اضافه کردن بافت استخوانی جهت افزایش یا کاهش طول چانه استفاده می‌کنند. جراحان طبق معمول از صفحات تیتانیوم که سایز آن از ۳ تا ۸ میلی‌متر هست، برای نگهداری چانه اصلاح‌شده بعد از جراحی استفاده می‌کنند.

در همه روش های ژینوپلاستی بیمار را تحت بیهوشی عمومی درمی‌آورند و برشی را زیر چانه یا داخل دهان او انجام می‌دهند. این برش به نوع عمل ژینوپلاستی بستگی دارد و ممکن است  شامل برش یا برداشتن یک قطعه استخوان چانه یا قرار دادن ایمپلنت‌های چینی باشد خودداری شود.

فرایند بهبودی بعد از عمل جراحی

 • در چند روز اول کمی تورم و کبودی ایجاد می‌شود و 7 تا 14 روز طول می‌کشد فرد به فعالیت‌های طبیعی زندگی بازگردد.
 • ممکن است تا چند ماه بعد از عمل و تا زمانی که ورم چانه فروکش نکرده، شکل نهایی چانه معلوم نشود.
 • اگر از روش برش داخل دهانی استفاده شد، توصیه می‌شود تا چند روز بعد از عمل یک رژیم غذایی نرم انتخاب کنید تا زخم دهان سریع‌تر بهبود یابد.
 • معمولاً آنتی‌بیوتیک‌ها و دهان‌شویه‌ها تجویز می‌شوند؛ رعایت بهداشت دهان و دندان در طول دوره بهبودی بسیار مهم است.
 • بعد از گذشت 6 تا 7 روز از عمل، بخیه‌ها باید برداشته شوند.

مراقبت‌های بعد از جراحی چانه

 • رعایت بهداشت دهان و دندان در طول دوره بهبودی از نکات مهم می‌باشد که باید موردتوجه قرار گیرد.
 • پس از عمل، وجود درد، کبودی و ورم یک واکنش طبیعی بدن است و به مرور رفع خواهد شد. معمولا جراح استفاده از مسکن، آنتی‌بیوتیک و کمپرس سرد و گرم را توصیه می‌کند.
 • اگر محل برش از بیرون باشد، دو روز بعد از جراحی پانسمان برداشته می‌شود. اگر نخ بخیه نیاز به کشیدن داشته باشد، این کار ۷ تا ۱۰ روز بعد از جراحی انجام می‌شود.
 • تا چند روز باید استراحت کنید؛ از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند، حرف زدن و تکان دادن بیش از اندازه فک باید خودداری کنید.
 • سر خود را همیشه بالا نگه دارید و خم نکنید. تا دو هفته هنگام استراحت و یا خواب، سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید؛ به پهلو نیز نخوابید تا فشاری به فک وارد نشود.

 

عوارض احتمالی عمل جراحی چانه

تمام عمل‌ها عوارضی دارند که عبارتند از:

خطر خونریزی، عفونت و وارد آمدن آسیب به ساختارهای مجاور.

عوارض عمل جراحی چانه عبارتند از:

 • کشش و کبودی عصب‌های حسی لب پایینی که باعث می‌شود لب بی‌حس شود یا احساس سوزش کند.
 • ممکن است بعد از عمل، پوست پوشاننده نوک چانه بی‌حس شود.
 • دندان‌ها نیز ممکن است آسیب ببینند.

معمولاً بی‌حسی ایجادشده در جراحی زیبایی چانه موقتی است اگرچه ممکن است بازیابی آن هفته‌ها و ماه‌ها طول بکشد و در موارد بسیار نادر ممکن است بی‌حسی دائمی باشد. انجام تصویربرداری با اشعه ایکس می‌تواند موقعیت و طول دندان‌ها را ارزیابی کند و همچنین مشکلات مربوط به فک و دندان که از قبل وجود داشتند را نیز مشخص کند.

مقالات مرتبط

دکتر سجاد محمدی

دکتر سید سجاد محمدی  یکی از بهترین پزشکان در زمینه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی است و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که دارای تجربه ای مورد قبول در انواع جراحی صورت و اندام با انجام عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی، لیفت ابرو، جراحی سینه و جراحی لاغری همچون لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و … در زمینه های جراحی پلاستیک می باشند.

Instagram
فهرست