پروتز چانه

افرادی که چانه‌‌شان فرم صورت آن‌ها را بهم ریخته یا احساس می‌کنند چانه‌شان با دیگر بخش های صورت تناسب ندارد به سراغ پروتز چانه می‌روند. توسط این جراحی میتوان سایز چانه را تغییر داد، افرادی که به دنبال بزرگ کردن چانه خود هستند از طریق قرار دادن ایمپلنت های صورت اینکار را انجام می‌دهندو همچنین افرادی که قصد کوچک کردن چانه را دارند که دوست ندارند فکشان زیاد از نیمرخ بزرگ جلوه کند.

 

افرادی که مناسب پروتز چانه هستند :

  • افراد دارای چانه عقب رفته
  • افراد دارای چانه تیز یا مربعی
  • افراد دارای بینی برجسته
  • افراد دارای غبغب یا گردن گوشتی

بزرگ کردن یا برجسته سازی چانه

برای بزرگ کردن اندازه چانه و یا برحسته کردن آن، باید چانه کوچک یا عقب رفته به سمت جلو کشیده شده و برجسته شود. جراحی بزرگ کردن چانه را تحت عنوان آگمنتاسیون نیز می شناسند. این جراحی در اکثر مواقع، با استفاده از پروتز چانه انجام می گیرد. برای انجام این نوع جراحی، ممکن است برشی داخل دهان و در فک پایین که در تماس با لثه است، ایجاد کند. سپس پروتز چانه را از طریق این برش در ناحیه چانه بیمار جاسازی می کند.

روش دیگری نیز برای انجام عمل بزرگ کردن چانه با پروتز وجود دارد. در این روش، متخصص فک و زیبایی، برش خطی ظریفی بر روی پوست فرد و در ناحیه چین زیر چانه ایجاد می‌کند. سپس از طریق این برش، پروتز مناسب را بر روی چانه بیمار قرار می‌دهد.

لازم به ذکر است در مواردی که امکان جابجایی چانه وجود دارد، پزشک جراح در طول جراحی بخش استخوانی را برش داده و استخوان را به سمت جلو هدایت می کند. در نهایت برای تثبیت استخوان چانه، پزشک باید از پیچ و مینی پلیت مخصوص استفاده نماید.

کوچک کردن چانه

برای اصلاح چانه های بزرگ یا جلوآمده نیز می توان از پروتز چانه استفاده نمود. برای این گونه موارد، پروتز به نحوی قرار می گیرد تا چانه به سمت عقب کشیده شده و یا کوچکتر شود. در این روش نیز برش‌ها مانند روش بزرگ کردن چانه با پروتز ایجاد می‌شوند. اما پس از ایجاد برش، چانه به سمت عقب رانده شده و در موقعیت جدید ثابت می گردد. این موضوع باعث می‌شود تا چانه بیمار کوچک‌تر به نظر برسد.
نکته قابل توجه این است که برای انجام همزمان عمل پروتز چانه و جراحی لیفت صورت و گردن، باید برش خارجی ایجاد شود. در هر حال، در صورت تشخیص متخصص فک و دهان، می توانید دو جراحی یاد شده را به طور همزمان انجام دهید.

خطرات پروتز چانه

خطرات پروتز چانه خیلی شایع نیست اما در مواردی ممکن است اتفاق بیافتد. به برخی از خطرات پروتز چانه در زیر اشاره شده است:

عفونت پروتز: معمولا می توان با مصرف دارو از عفونت پروتز جلوگیری کرد اما در مواردی بدن پروتز را پس می زند که در آن صورت باید پروتز را از بدن خارج کرد.

حرکت پروتز: با گذشت زمان، ممکن است جاذبه زمین پروتز را به حرکت وا دارد و ب سمت پایین بکشد و در زیر خط فک قرار بگیرد. به طور کلی، پروتز چانه برای بیشتر افرادی که این جراحی را انجام داده اند دردی قابل تحمل داشته و اکثر بیماران هیچ عارضه ای را پس از انجام پروتز تجربه نکرده اند.

ریکاوری بعد از پروتز چانه

پانسمان بر روی ناحیه دهان قرار داده شده ، به مدت چند ساعت بعد از جراحی ، در محل خود باقی می ماند. درد و تورم معمولاً در حداقل سطح خود قرار داشته و بهبود اولیه ، معمولاً در طول یک هفته تکمیل می شود. البته گاهی تورم باعث می شود چانه ، برجسته تر از حد طبیعی به نظر برسد.
گاهی بی حسی و مورمور شدن در ناحیه درمان را تجربه می کنید. این حالت معمولاً با سپری شدن روند بهبود ، کاهش می یابد. مثل هر روند جراحی دیگری تقریباً یک سال ، تکمیل روند بهبود ، زمان لازم است.

تفاوت میان پروتز چانه ، فیلر و گرافت چربی چیست؟

کاشت ایمپلنت درون چانه تنها راه بزرگ کردن و برجسته نمودن ناحیه فک و چانه نمی باشد. شما به عنوان یک زیباجو می توانید از فیلرهای درمال یا چربی نیز بهره بگیرید. در ادامه توضیح مختصری در مورد این روش ها برای شما گردآوری کرده ایم :

تزریق فیلر در چانه : در رویکرد تزریق فیلرهای درمال یا پوستی ، هیالورونیک اسید و یا مواد دیگری درست به زیر پوست شما وارد خواهند شد و به صورت حجم می بخشند. فیلرها می توانند ظاهر یک چانه کوچک را بهبود بخشند و چین و چروک اطراف فک و این عضو را از بین ببرند. این رویه درمانی غیر جراحی است و پس از مدتی تاثیر آن از بین خواهد رفت.

تزریق گرافت چربی : ابتدا لیپوساکشن را ( عملی که در آن به وسیله دستگاه مکش و یک کانولا چربی ها تخلیه خواهند شد ) در قسمت دیگری از بدن ؛ معمولا شکم یا ران به انجام می رساند. در مرحله بعدی چربی پالایش شده و به چانه تزریق خواهد شد. تزریق گرافت چربی یک پروسه کم تهاجمی می باشد.

مقالات مرتبط

دکتر سجاد محمدی

دکتر سید سجاد محمدی  یکی از بهترین پزشکان در زمینه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی است و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که دارای تجربه ای مورد قبول در انواع جراحی صورت و اندام با انجام عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی، لیفت ابرو، جراحی سینه و جراحی لاغری همچون لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و … در زمینه های جراحی پلاستیک می باشند.

Instagram
فهرست