جراحی پلک

چگونه پلک افتاده را عمل کنیم؟آیا جراحی پلک روش مناسبی برای جوان سازی است؟آیا جراحی پلک دشوار است و درد زیادی دارد؟دلایل به جود امدن افتادگی پلک چیست؟پانسمان های بعد از جراحی پلک تا چه مدت  باید بماند؟

معمولا چشم‌ها اولین عضوی از صورت است که در نگاه اول توجه ما به آن جلب میشود.در نتیجه چروک یا افتادگی چشم برای افراد بسیار ناخوشایند است.جراحی زیبایی پلک که اصطلاحا بلفاروپلاستی نامیده می شود زیر دسته جراحی صورت قرار گرفته و برای برداشتن پف پلک ها ، اصلاح افتادگی پلک و برداشتن پوست اضافی آن ها طراحی شده است.

جراحی پلک زیر دسته جراحی صورت می‌باشد

جراحی زیبایی پلک

با افزایش سن خاصیت ارتجاعی پوست و تولید کلاژن و الاستین کاهش می یابد در نتیجه این مسئله ، باعث بروز مشکلاتی از قبیل افتادگی و ایجاد پلک پف آلود خواهد شد. پوست اطراف چشم به دلیل این که نازک است ، زودتر دستخوش تغییرات خواهد شد و اولین نشانه های پیری در پوست اطراف چشم قابل مشاهده خواهد بود. لازم به ذکر است موارد دیگری نیز ؛ از قبیل عوامل وراثتی و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و بیماری تیروئید نیز روی پوست اطراف چشم تاثیر خواهند گذاشت.

انواع جراحی پلک

جراحی پلک به دو روش انجام می‌شود. این دو روش معمولاً در یک نوبت جراحی همراه با یکدیگر استفاده می‌شوند. هر یک از این روش‌های جراحی برای دستیابی به نتیجه دلخواه از شیوه‌های متفاوتی بهره می‌گیرند.

جراحی پلک فوقانی

جراحی پلک فوقانی برای ترمیم افتادگی پلک در اثر وجود پوست اضافی استفاده می‌شود. در این روش برشی در شیارهای طبیعی پلک چشم ایجاد شده و هرگونه پوست اضافی برداشته می‌شود. برای بهبود ظاهر پلک‌ها، چربی اضافی نیز برداشته شده و یا جابه‌جا می‌شود.

جراحی پلک پایین

در این روش جراحی برای دست‌یابی به بافت زیر پوست، برشی در خط رویش مژه‌های پایین یا داخل پلک پایین ایجاد می‌شود. از این روش برای بهبود ظاهری چربی زیر پلک یا پوست زیر چشم‌ها و همچنین رفع چین و چروک استفاده می‌شود. در برخی از موارد جراح با جابه‌جایی چربی زیر چشم، گودی زیر چشم را پر می‌کند و امکان دارد که همراه با این روش از تزریق فیلر نیز استفاده شود.

جراحی برای رفع افتادگی پلک

لیفت یا رفع افتادگی پلک اصطلاحی است که در ارتباط با بلفاروپلاستی و یا جراحی پتوز به کار برده می‌شود. این اصطلاح در مورد نتیجه نهایی جراحی استفاده می‌شود.

بلفاروپلاستی

در جراحی بلفاروپلاستی جهت کاهش پف پلک، جراح چربی را خارج یا جابه‌جا می‌کند و همچنین پوست اضافی نیز برداشته می‌شود.

در صورتی که افتادگی پوست روی مژه‌ها وجود داشته باشد، در بلفاروپلاستی پلک بالا این پوست اضافی برداشته می‌شود.

این جراحی مشابه بلفاروپلاستی پلک پایین می‌باشد. البته در برخی از موارد به جای برداشتن پوست اضافی، پزشک بوسیله لایه‌برداری پوست با لیزر و یا لایه‌برداری شیمیایی TCA، پوست را سفت می‌کند و چربی در قسمت گودی زیر چشم جابه‌جا شده و یا خارج می‌شود.

مزایای بلفاروپلاستی

 • بهبود قابل توجه در زیبایی ظاهری صورت
 • رفع پف زیر چشم
 • سفت کردن و رفع افتادگی پوست پلک
 • بهبود بینایی بوسیله رفع افتادگی پلک
 • جوان‌سازی و بهبود ظاهری و جذابیت صورت
 • کاهش علائم افزایش سن
 • کاهش پف و تیرگی زیر چشم
 • ماندگاری بلندمدت نتیجه درمان
 • طبیعی بودن نتیجه جراحی
 • افزایش اعتماد به نفس

کانتوپکسی

در برخی از مواقع پلک پایین به سمت خارج بر می‌گردد. در این حالت از جراحی کانتوپکسی برای سفت کردن و ترمیم پلک پایین استفاده می‌شود. برگشتن لبه پلک پایین به سمت خارج در اثر افزایش سن و برخی از عارضه‌ها مانند سوزش چشم و عفونت ایجاد می‌شود. با توجه به وضعیت چشم‌ها، امکان دارد این روش درمانی همراه با بلفاروپلاستی و یا به تنهایی انجام شود. پزشک برای سفت کردن و تثبیت عضله حلقوی چشم و تاندون کانتال خارجی از بخیه استفاده می‌کند. این کار سبب سفت شدن پلک پایین می‌شود و در نتیجه پلک پایین در جای خود نگه داشته می‌شود.

کانتوپلاستی

جراحی کانتوپلاستی در موارد وخیم‌تر استفاده می‌شود و کاربرد آن جهت سفت کردن پلک پایین و همچنین رفع برگشتگی لبه پلک پایین می‌باشد. با توجه به وضعیت چشم‌ها، امکان دارد این روش درمانی همراه با بلفاروپلاستی و یا به تنهایی انجام شود. در این روش، پزشک عضله حلقوی چشم را بریده و تاندون کانتال خارجی را از استخوان کنار حدقه چشم جدا می‌کند. بخش کوچکی از این تاندون بریده می‌شود و سپس بخش داخلی پلک پایین به محل برش تاندون متصل می‌شود. این روش نیز سبب سفت شدن پلک پایین می‌شود و در نتیجه پلک پایین در جای خود نگه داشته می‌شود.

جراحی پتوز

در این جراحی، پلک فوقانی به سمت بالا کشیده می‌شود. این عمل در قسمت عضله‌های پلک چشم که در اثر افزایش سن ضعیف شده‌اند انجام می‌شود. امکان دارد جراح چربی و پوست اضافی را خارج کند. ممکن است پزشک پتوز را بدون هیچ برشی در پلک چشم ترمیم کند.

کاندیدای مناسب جراحی زیبایی پلک

مناسب ترین کاندیدا برای انجام این جراحی از ویژگی های ذیل برخوردارند :

 • دارا بودن حداقل 35 سال سن ( در برخی موارد ، افراد جوان تر نیز می توانند تحت عمل جراحی پلک قرار گیرند )
 • مواجهه با پف آلودگی یا افتادگی پلک ها
 • بهره مندی از سلامت جسمی کامل
 • عدم ابتلا به بیماری های خاص
 • داشتن انتظارات معقول از نتایج جراحی

آیا جراحی زیبایی پلک دردناک است؟

در جواب باید بگوییم که در حین عمل شما بی هوش هستید و دردی را حس نخواهید کرد.

بعد از عمل ممکن است تا چند روز درد داشته باشید که این مورد بسته به مقدار جراحی برای هر شخص متفاوت است و جراح برای تسکین درد برای شما دارو تجویز خواهد کرد.

انواع بی حسی در عمل بلفاروپلاستی

به بی ‏حسی یا بی دردی، آناستزی می گویند که توسط متخصصین بیهوشی به روش های مختلف انجام می شود. آناستزی انواع مختلفی دارد:

بی هوشی عمومی (General Anesthesia)

در این نوع از بی حسی، همه بدن بیمار بی حس می شود که به این حالت بیهوشی عمومی یا کامل گفته می شود.

بی حسی موضعی (Local Anesthesia)

در این حالت، بخش کوچکی از بدن بیمار بی حس می شود مانند بی حسی دندان درد. از بی حسی موضعی در عمل بلفاروپلاستی مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش بیمار به هوش و متوجه اطراف خود است اما دردی احساس نمی کند.

بی حسی ناحیه ای (Regional Anesthesia)

این نوع بی دردی یا بی حسی، منجر به عدم احساس درد در ناحیه یا بخش بزرگ تری می شوند مانند بی حسی اپیدروال یا اسپاینال که بیمار به هوش است اما از ناحیه کمر به پایین، دردی احساس نمی‏ کند.

آرامبخشی یا سدیشن (Sedation)

در این حالت، بیمار با استفاده از میزان کمی از مواد بی حسی به خوابی عمیق می رود و از آنچه در اطرافش می گذرد مطلع نیست (مانند آندوسکوپی) و بعد از عمل، چیزی به خاطر نمی آورد.

 

بی هوشی عمومی خطر و هزینه عمل را افزایش می دهد و دوران نقاهت را طولانی می کند. بی هوشی عمومی زمانی انجام می گیرد که بیمار سابقه ایمنی در برابر آن داشته باشد.

جراح در مورد تجربیات قبلی شما در زمینه بی هوشی، ترجیحات شما نسبت به بی هوشی و مزایا و معایب آن با شما حرف می زند تا مناسب ترین روش را برای جراحی انتخاب کند.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی دارای روش ها مختلفی است

 

مراقبت های بعد از انجام این جراحی

رفع کبودی و ورم دور چشم

طبیعی است که پس از عمل پلک ، در نواحی جراحی شده ورم و کبودی را تجربه کنید. البته پزشک جهت کمک به بهبودی این اثرات راهکارهایی را به شما ارائه می دهد که یکی از آن ها استفاده از کمپرس یخ می باشد. برای استفاده از کمپرس یخ بایستی طبق مراحل زیر عمل کنید : پیش از استفاده از کمپرس بادی دست هایتان را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون شست و شو دهید تا هر گونه آلودگی از سطح آن پاک شود. پس از آن در مراقبت های بعد از جراحی پلک کمپرس یخ را به مدت 10 تا 15 دقیقه بر روی پلک هایتان نگه دارید و سپس به همین اندازه به چشم و پلک ها استراحت دهید. انجام این کار در 24 ساعت اول بعد از عمل تاثیر بسیاری در رفع کبودی و ورم دارد.

نحوه خوابیدن

حالت خوابیدن بعد از عمل زیبایی پلک می تواند به سریع تر پیش رفتن روند بهبودی کمک کند. به توصیه جراح بهتر است که برای خوابیدن سر خود را در وضعیتی قرار دهید که بالاتر از تنه قرار بگیرد. این کار را می توانید به کمک 2 تا 3 بالش انجام دهید. این نحوه خوابیدن در مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی به کاهش ورم ایجاد شده نیز کمک می کند.

استحمام

بعد از عمل برای شست‌وشوی بدن خود (از گردن به پایین) هیچ مانعی جود ندارد. اما تا زمانی که جراح اجازه نداده است نباید به طور کامل حمام کنید. معمولاً این مدت 5 روز طول می کشد. با گذشت 5 روز می توانید زیر چشم هایتان را به آرامی با یک پارچه لطیف پاک کنید. بعد از آن که پزشک استحمام را بلا مانع دانست بهتر است تا مدتی برای شست‌وشوی موها و صورت خود از شوینده های ملایم که باعث سوزش نمی شوند ، مانند شامپو بچه ، استفاده کنید. دقت داشته باشید که نباید تا 2 هفته بر روی محل جراحی مواد آرایشی بهداشتی اعمال نمایید.

تغذیه

تغذیه بعد از جراحی پلک ، خیلی سخت و دشوار نمی باشد. خوب است در دو روز ابتدایی مراقبت های بعد از جراحی پلک غذاهایی را استفاده کنید که بافت نرمی دارند و  منجر به سفت شدن شکم تان نمی شوند. به این صورت نحو عضلات صورت تحت فشار قرار نمی گیرند. حتما به میزان کافی آب بنوشید و از میوه و سبزیجات سالم استفاده کنید. این موارد با اثرات منفی داروهای مسکن که دهیدراته شدن بدن و کاهش فعالیت سیستم گوارش می باشند ، مقابله می کند. بهبودی کامل بخیه ها احتمال دارد 3 هفته به طول بی انجامد ؛ در این مدت مشروبات الکلی را از برنامه غذاییتان حذف کنید. همچنین سیگار نکشید و در نزدیکی فرد سیگاری قرار نگیرید.

آرایش کردن

توصیه می شود در مراقبت های بعد از جراحی بلفاروپلاستی به مدت یک هفته از آرایش کردن خودداری نمایید ؛ زیرا احتمال بروز عفونت در نواحی برش ها به دلیل استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی که مورد استفاده قرار می گیرد ، وجود دارد. بعد از آن نیز بهتر است تا زمان بهبودی کامل از آرایش کردن چشم ها خودداری شود و بهتر است از مداد چشم و ریمل جدیدی استفاده نمایید. حتما در هنگام خروج از منزل از کرم ضد آفتاب که spf مناسبی دارد ، استفاده نمایید و بهتر است برای محافظت از چشم ها و بخیه های جراحی حتما از عینک آفتابی استفاده نمایید.

فعالیت و ورزش کردن

پس از گذشت 2 الی 3 روز از انجام جراحی زیبایی پلک ، می توانید به انجام فعالیت های روزانه خود مشغول شوید اما بهتر است تا دو هفته از انجام فعالیت هایی که با افزایش جریان خون و ضربان قلب همراه هستند ، خودداری شود ؛ زیرا در اینصورت ریسک بروز خونریزی از نواحی برش ها وجود دارد. بنابراین پیاده روی سبک و یا ورزش های کششی در هفته دوم پس از جراحی مانعی ندارد اما در رابطه با سایر فعالیت های ورزشی بهتر است احتیاط شود. توصیه می شود حتما با توجه به زمینه ورزشی مورد نظر با پزشک خود مشورت نمایید.

خارش

احساس خارش در افراد بعد از عمل زیبایی پلک به دلیل ترمیم  نواحی برش ها ایجاد می شود، بخشی از پروسه بهبودی و ریکاوری در دوره مراقبت های بعد از جراحی پلک به شمار می آید. توصیه می کنیم هرگاه در پلک های شما دچار خارش شدند ، از دستکاری و ماساژ  و خارش چشم ها خودداری نمایید. این خارش قابل تحمل بوده و جای نگرانی ندارد. برای کمک به حل این موضوع از قطره و پمادهای چشمی استفاده نمایید.

 

سال‌ها پیش، کسانی که افتادگی پلک داشتند و به دنبال لیفت کردن آن بودند، گزینه‌های کمی فراتر از جراحی پلک داشتند. اکنون افتادگی پلک را می‌توانند با چندین گزینه غیر تهاجمی مثل تزریق بوتاکس، فیلر و غیره اصلاح کنند. بسیاری از مردان و زنان میانسال و جوان برای درمان و رفع افتادگی پلک به کلینیک های زیبایی مراجعه می کنند و به دنبال راهی برای رفع این افتادگی و حذف چین و چروک اطراف چشم شان هستند. همانطور که در این مطلب خواندیم، تکنیک های ا جراحی و غیرجراحی زیادی برای مقابله با این علائم پیری و به خصوص رفع افتادگی پلک وجود دارد که همگی کارایی و مزایای خاص خودشان را دارند

مقالات مرتبط

دکتر سجاد محمدی

دکتر سید سجاد محمدی  یکی از بهترین پزشکان در زمینه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی است و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که دارای تجربه ای مورد قبول در انواع جراحی صورت و اندام با انجام عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی، لیفت ابرو، جراحی سینه و جراحی لاغری همچون لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و … در زمینه های جراحی پلاستیک می باشند.

Instagram
فهرست