لیپوساکشن

بعضی از افراد برای فرم دادن به قسمت هایی از بدن مثل باسن ، سینه ، شکم ، ران ، گردن و بازو از لیپوساکشن یا چربی کشی استفاده می‌کنند. این عمل جراحی برای درمان چاقی استفاده نمی‌شود و نمی‌تواند جایگزین ورزش و رژیم غذایی مناسب شود حتی از این عمل نمی‌توان برای رفع افتادگی پوست استفاده کرد، بلکه این عمل صرفا جهت زیبایی انجام شده و برای از بین بردن چربی های یک ناحیه از بدن به صورت موضعی استفاده می‌شود.

لیپوساکشن شکم پهلو ران بازو به صورت موضعی

کاندید های مناسب برای جراحی

 • افراد با نگرش مثبت و اهداف ویژه در مورد شکل بدن در ذهن آن‌ها
 • افراد بزرگسال با پوست سفت و الاستیک و قوام خوب ماهیچه ای
 • سلامت کامل فرد و عدم ابتلا به بیماری هایی که روند بهبود را با اختلال مواجه می سازند.
 • عدم استعمال دخانیات
 • فردی با اهداف مشخص و قابل دسترسی

اقدامات پیش ازجراحی

 • از پزشک بخواهید در مورد دردهای پس از عمل با شما صحبت کند.
 • از پزشک در مورد داروهای بیهوشی مورد استفاده در حین عمل بپرسید.
 • از پزشک بپرسید پس از عمل برای کاهش و تقلیل درد چه داروهایی می‌توانید مصرف کنید.

لیپوساکشن

در جراحی لیپوساکشن که نوعی عمل پیکرتراشی است، یک دستگاه ساکشن چربی‌ها را از داخل نقاط مختلف بدن بیرون می‌کشد. این جراحی در بخش‌های مختلف بدن مانند بازوها، صورت، شکم، پهلوها، باسن، پاها و بسیاری نقاط دیگر بدن انجام می‌شود و از آن برای کانتورینگ هم استفاده می‌شود. لیپوساکشن یک جراحی دائمی است اما اگر مراقبت‌های لازم را انجام ندهید ممکن است که در بخش‌های جراحی‌شده مجددا وزن اضافه کنید و چربی در بدن شما جمع شود.علاوه‌بر این، ما باید بین جراحی لیپوساکشن و لیپو اسکالپچر (liposculpture) تفاوت قائل شویم. لیپوساکشن دقیقا یک عمل لاغری نیست اما باهدف حذف چربی از قسمت‌های بزرگ بدن انجام می‌شود، درحالی‌که لیپو اسکالپچر قسمت‌های خاص (و معمولاً کوچک) بدن را شکل‌دهی می‌کند و ظاهر مطلوبی را به ماهیچه‌ها می‌دهد.

روش های انجام لیپوساکشن

لیپوساکشن متورم

یکی از تکنیک های معمول، لیپوساکشن متورم بوده که شامل تزریق بی حسی موضعی به حجم زیادی از چربی در زیر پوست شما است و بنابراین انجام عمل لیپوساکشن را قادر می سازد. این روش اساساً برای از بین بردن خطر بیهوشی عمومی و هرگونه پیچیدگی مرتبط با پروسه عمل جراحی است.
از آنجا که خطر خونریزی نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. با استفاده از این روش امن ترین شکل لیپوساکشن در دسترس خواهد بود.
در حالی که لیپوساکشن متورم، رایج‌ترین نوع لیپوساکشن است، جراح از لوله ای نازک موسوم به کانولا متصل به وکیوم برای استخراج چربی زیر پوست استفاده می کند.
در مواردی، جراح ممکن است کانول را از طریق چندین نقطه وارد کند تا بتواند از زاویه های مختلفی چربی را کشیده و منطقه را درمان کند.
قبلاً اندازه کانولا که برای مکیدن چربی استفاده می شد به مراتب بزرگتر از کانول مورد استفاده امروزه جراحان بود. دلیل این تغییر، تغییر مکش چربی کاراتر با روش ایمن تری بود که در آن به پوست بیمار آسیبی وارد نگردد.
در حالی که بحث در مورد انجام جراحی ها با بیهوشی عمومی در مقابل جراحی های بیهوشی موضعی وجود دارد، پزشکان بیشتر لیپوساکشن متورم را بخاطر بی حسی موضعی، صرف نظر از نوع بی حسی مورد استفاده، توصیه می کنند.

لیپوساکشن با لیزر

اسمارت لیپو که لیزر لیپو (یا لیپو لیزر) یا همان لیپوساکشن با لیزر (LAL) هم نامیده می‌شود، روشی است که در آن بافت چربی اضافی، پس از تخریب با لیزر، برداشته می‌شود. برداشتن چربی با لیزر یکی از رایج‌ترین انواع لیپوساکشن است که نتایج بسیار مثبتی دارد. اسمارت لیپو امکان حذف چربی تقریباً از تمام قسمت‌های بدن را فراهم کرده‌است. اما نکته‌ی اصلی اینجاست که تنها باید روی مقدار کمی بافت چربی از این روش استفاده شود، بنابراین بهتر است در قسمت‌هایی مانند چانه و بازوها از آن استفاده کنید. برای خارج‌کردن مقدار بیشتر چربی می‌توان لیپوساکشن با لیزر را با NAL یا WAL ترکیب کرد.

لیپوساکشن با کمک سونوگرافی

لیپوساکشن با کمک سونوگرافی یا UAL از امواج صوتی برای امولسیون سلول‌های چربی استفاده می کند و پس از ذوب شدن چربی ها،کانولا با مکش تمام مایعات توسط لوله متصل به بیرون می کشد.نسل جدید از UAL، لیپوساکشن با کمک VASER نامیده می‌شود که در آن از دستگاهی استفاده می شود که ممکن است باعث بهبود خط پوست شده و احتمال آسیب دیدگی پوست را کاهش دهد. UAL همچنین به شکستن بافت های خون کمک می کند و باعث از کاهش یا خذف خون ریزی می شود.

لیپوساکشن تامسنت

لیپوساکشن تامسنت روشی است که بدون شک از لیپو سنتی ایمن‌تر است. این عمل با تزریق مخلوطی از مواد به لایه‌ای از بدن بین پوست و عضلات آغاز می‌شود. این مخلوط حاوی آدرنالین، لیدوکائین، سدیم و محلول سالین است. سپس، چربی برداشته می‌شود. با استفاده از لیپوساکشن تامسنت، خطرات احتمالی کاهش پیدا می‌کند؛ زیرا نیازی نیست که قبل از این عمل از بیهوشی عمومی استفاده‌کنید. همچنین باید به یاد داشته‌باشید که لیپوساکشن تامسنت، برای تمام افراد مناسب نیست.

لیپوساکشن با کمک نیرو (PAL)

PAL یا لیپوساکشن به کمک نیرو با استفاده از یک کانولا مخصوص انجام می شود که از ارتعاشات ریز و سریع برای از بین بردن سلول های چربی استفاده می کند تا آن‌ها را از بدن با مکش خارج کند.
این به پزشکان کمک می کند چربی بیشتری را در مدت زمان کوتاه‌تر استخراج کنند، که منجر به نتایج پیشرفته، ایمن تر و بهبودی سریعتر می شود.
PALبا استفاده از تکنیک لیپوساکشن متورم انجام می شود، که در آن بی حسی موضعی برای انتقال چربی از طریق کانولا به خارج بدن در ناحیه درمان تزریق می شود. نوک کانولا در جراحی PAL به طور مداوم ارتعاش می کند که منجر به شکستن سلول‌های چربی و آسانتر شدن روش مکش می شود.

ریسک ها و خطرات

 • لخته شدن خون در ریه
 • افزایش مایع درون ریه
 • لخته شدن چربی
 • عفونت
 • غده خونی (خونریزی زیر پوستی)
 • سروما (تجمع مایعات شفاف در زیر پوست)
 • ورم و آماس
 • فساد بافت پوست (مرگ و میر سلول های پوست)
 • واکنش نشان دادن به داروهای بیهوشی و سایر داروها
 • مشکلات کلیوی و قلبی عروقی
 • مرگ

مقالات مرتبط

دکتر سجاد محمدی

دکتر سید سجاد محمدی  یکی از بهترین پزشکان در زمینه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی است و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که دارای تجربه ای مورد قبول در انواع جراحی صورت و اندام با انجام عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی، لیفت ابرو، جراحی سینه و جراحی لاغری همچون لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و … در زمینه های جراحی پلاستیک می باشند.

Instagram
فهرست