لیفت سینه

لیفت سینه از عمل های جراحی مخصوص بانوان است که دچار افتادگی سینه در اثر شیر دهی ، افزایش سن و نوسانات وزن شده اند. نتیجه این عمل بالا رفت سینه ها و سفت شدن پوست این ناحیه می‌باشد.

معمولا جراحی لیفت سینه برای افرادی توصیه می شود که دارای سینه هایی آویزان و شل هستند. هر عاملی ممکن است در افتادگی سینه ها حتی در سنین جوانی موثر باشد، بیشتری دلیل افتادگی سینه در زنان نوسانات وزنی است که بعد از چاقی یا لاغری ایجاد می شود. همچنین برخی از موارد ژنتیکی فرم افتاده ای در سینه ایجاد می کنند که در نهایت منجر به آویزان شدن آن می شود. افراد مناسب جراحی لیفت سینه کسانی هستند که سایز سینه ایده آل اما افتاده دارند، این جراحی محدودیت سنی ندارد و بعد از دوران جوانی می توان آن را انجام داد.

روش های لیفت سینه در جراحی لیفت سینه

روش های انجام لیفت سینه 

 • ليفت سينه با لیزر

ليفت سينه بدون اسكار یک تکنیک پیشگامانه است كه از اسمارت ليپو ام پی ايكس براي ليفت و بزرگ كردن سينه استفاده كرده و يك ليفت ۴ تا ۷ سانتی‌ متری را با حداقل درد ، کبودی یا تورم ، دوره نقاهت کوتاه و نتایج سریع و مؤثر ايجاد می‌ کند .

 • لیفت سینه با نخ

انجام این روش به این صورت است که ابتدا نواحی برش علامت‌ گذاری شده ، با مواد ضدعفونی تميز می‌ شوند و براي وارد کردن سوزن آماده می‌ شوند . نخ‌ ها با استفاده از سوزن وارد پوست سینه شده و تا قرار گرفتن سینه‌ ها در محل مورد نظر کشیده می‌ شوند . نخ‌ های مورد استفاده در این روش مخروطی و خاردار بوده و به‌ محض ورود به بدن از طریق جایگزینی کلاژن موجب تکثیر و ترمیم بافت‌ های فیبری اطراف خود می‌ شوند .

 • لیفت سینه با روش ترماژ

ترماژ نوع دیگری از روش‌ های تحریک کلاژن است . این متد از امواج رادیویی برای سفت شدن فیبر های پروتئینی موجود در پوست استفاده می‌ کند . به همین دلیل از ترماژ به عنوان یکی از روش‌ های بالا کشیدن سینه بدون نیاز به جراحی استفاده می‌ شود.

 • لیفت سینه با پلاسما

این روش یک فناوری جدید در سفت شدن سینه‌ها محسوب می‌شود. برای لیفتینگ سینه انرژی پلاسما سرد به لایه‌های پوست منتقل می‌شود. این انرژِی باعث انقباض پوست شده و به تولید کلاژن جدید کمک می‌کند.با استفاده از این روش اثرات جوان‌کننده در ناحیه مورد نظر مشاهده می‌شود. در لیفت سینه با پلاسما مانند روش ترماژ دستگاه را روی پوست قرار ‌میدهند و انرژی پلاسما باعث سفت شدن سینه‌ها می‌شود. پس از انجام لیفتینگ با پلاسما نتایج قابل مشاهده است. اما نتایج اصلی پس از چند ماه و تولید کلاژن جدید مشاهده می‌شود.

در روش لیفت سینه با تزریق بوتاکس از سم بوتولونیوم استفاده می‌شود. این سم عصب و ماهیچه‌ها را در زیر پوست فلج کرده و به طور موقت از کار می‌اندازد. کم شدن حرکت ماهیچه‌ها باعث ایجاد سطح صاف روی پوست می‌شود.
پزشکان زیادی در سراسر جهان از بوتاکس برای لیفت سینه استفاده می‌کنند. اما این روش توسط FDA برای رفع افتادگی سینه تایید نشده است. نتایج این روش جزئی بوده و حدود ۴ ماه ماندگاری دارد.

 • لیفت سینه با جراحی (ماستوپکسی)

جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی با از بین بردن پوست اضافی و سفت کردن بافت اطراف سینه به تغییر شکل و بالا رفتن سینه‌ها کمک می‌کند. این روش در سراسر جهان محبوب است. جراحی لیفتینگ سینه در بیمارستان یا مرکز جراحی به صورت سرپایی انجام می‌شود. در برخی مواقع با بی‌حسی موضعی می‌توان عمل را انجام داد. اما در مواردی بیهوشی عمومی توصیه می‌شود.مراحل لیفت سینه به تکنیک جراح برای لیفت بستگی دارد. تکنیک‌های مورد استفاده در جراحی لیفت متنوع است. در این تکنیک‌ها محل برش متفاوت است. ممکن است، برش در اطراف آرئول‌ها (ناحیه تیره اطراف نوک سینه) یا به صورت افقی در امتداد سینه ایجاد شود. معمولا جراحی سینه دو تا سه ساعت زمان می‌برد و می‌توان پس از آن به خانه رفت.

روش های لیفت سینه با جراحی

 • لیفت هلالی

برای خانم‌هایی که افتادگی سینه کمی دارند و نیا به اصلاحات جزئی است، لیفت هلالی کاربرد دارد. در این تکنیک یک برش کوچک در قسمت بالایی آرئول ایجاد می‌شود. معمولا زمانی که جراحی لیفت با جراحی بزرگ کردن سینه همراه باشد، از این روش استفاده می‌شود.

 • لیفت پری آرئولار

خانم‌هایی با افتادگی خفیف سینه می‌توانند با این تکنیک جراحی شوند. این روش نیز همانند لیفت هلالی به صورت ترکیبی با جراحی بزرگ کردن سینه کاربرد دارد. در تکنیک لیفت پری آرئولار برش دایره‌ای در اطراف آرئول ایجاد می‌شود. از این لیفت می‌توان برای کاهش اندازه آرئول نیز استفاده کرد.

 • لیفت عمودی

این تکنیک لیفت بیشتر از تکنیک‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. جراح در این روش پوست اضافی را برداشته و کل سینه را تغییر شکل می‌دهد. افتادگی‌های متوسط با تکنیک لیفت عمودی برطرف می‌شود. در لیفت عمودی جراح دو برش ایجاد می‌کند. یک برش در اطراف آرئول و دیگری به صورت عمودی از لبه پایینی آرئول تا زیر سینه ادامه دارد. به دلیل شکل برش به این تکنیک، لیفت آب‌نبات چوبی نیز گفته می‌شود.

 • لیفت T وارونه

برای خانم‌هایی با افتادگی شدید سینه از این روش لیفت استفاه می‌کند. در جراحی مقداری زیادی از پوست اضافی و بافت‌های افتاده برداشته می‌شود. بهترین نتایج با تکنیک لیفت T وارونه ایجاد می‌شود. این تکنیک شامل 3 برش است. یک برش در اطراف آرئول، برش دیگر به صورت عمودی از لبه پایینی آرئول تا زیر سینه و برش آخر در امتداد ناحیه زیر سینه ایجاد می‌شود.

مراقبت های پس از لیفت سینه

 • تا ۲ روز بعد از انجام جراحی لیفت سینه حمام نکنید .
 • اگر لوله های تخلیه خون و مایع (درن) دارید ، توصیه می شود ۴۸ ساعت پس از برداشتن تمام آنها استحمام نمایید .در زمان استحمام حتما از یک نفر برای این کار کمک بگیرید .
 • داخل حمام از تماس مستقیم آب با فشار زیاد به زخم خود جلوگیری کنید .
 • تا یک ماه الی ۶ هفته از استخر و وان استفاده نکنید .
 • زخم را هر روز از لحاظ بروز علائم عفونت بررسی کرده و تمیز نگهدارید .
 • داشتن کبودی و تورم بعد از عمل لیفت سینه طبیعی می باشد و بعد از مدتی کبودی از بین می رود و تورم به مرور کاهش می یابد .
 • اگر چسب استریل روی زخمتان قرار داده شده به آنها دست نزنید تا خودشان جدا شوند.
 • از آفتاب گرفتن و قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت یکسال جلوگیری کنید .
 • سینه بند طبی بعد از جراحی لیفت سینه باید تا ۶ هفته به طور مداوم استفاده شود و فقط زمان استحمام آن را خارج نمایید .
 • برای کاهش تورم و کم نمودن احتمال تشکیل لخته بعد از عمل لیفت سینه با تایید جراح سینه شروع به راه رفتن کنید .
 • در هنگام خواب سر و قسمت بالاتنه را در موقعیتی بالاتر از سایر قسمت های بدن قرار دهید تا فشاری به محل جراحی سینه وارد نشود .
 • به مدت ۴۸ ساعت بعد از جراحی سینه از حرکت دادن بی رویه بازوها خودداری نمایید و دست ها را به صورت تدریجی بیشتر حرکت دهید .
 • از سوتین های فنر دار به مدت ۶ هفته استفاده نکنید .
 • برای چند روز اول ، فقط سوپ‌ ها و غذا های له ‌شده‌ ای که هضمشان در معده آسان است بخورید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین تا ۶ هفته خودداری کنید .

 

مقالات مرتبط

دکتر سجاد محمدی

دکتر سید سجاد محمدی  یکی از بهترین پزشکان در زمینه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی است و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که دارای تجربه ای مورد قبول در انواع جراحی صورت و اندام با انجام عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی، لیفت ابرو، جراحی سینه و جراحی لاغری همچون لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و … در زمینه های جراحی پلاستیک می باشند.

Instagram
فهرست