جراحی سینه مردان

ژنیوکوماستی یا کوچک کردن سینه مردان چیست؟آیا تابحال نام این جراحی به گوشتان خورده است؟این عمل برای چه هدفی انجام می‌شود؟

جراحی ژنیوکوماستی یا همان کوچک کردن سینه مردان در اقایانی انجام می‌شود که بافت سینه در آن ها زیاد باشد. ژنیکوماستی می تواند در یک یا دو طرف قفسه سینه رخ دهد. به نظر می رسد برخی از افراد دارای اضافه وزن ژنیکوماستی دارند، بدون اینکه واقعاً به این بیماری مبتلا باشند. افراد مبتلا به ژنیکوماستی ممکن است سینه هایی متورم در یک طرف یا هر دو طرف داشته باشند. عارضه ژنیکوماستی در طول دوره رشد معمول است، به ویژه هنگامی که نوسانات هورمون اتفاق می افتد، مانند: در افراد سالخورده، دوران نوزادی و دوران بلوغ.

دلایل بزرگ شدن سینه مردان و درمان آن

ژنیوکوماستی (gynecomastia)

بزرگ شدن سینه مردان به نام ژنیکوماستی شناخته می شود. ژنیکوماستی معمولا ناشی از تغییرات هورمونی دوران بلوغ است. در بیشتر مردان، رشد سینه در دوران بلوغ پسران موقتی است اما در برخی از آنها دائمی می شود. افزایش وزن نیز عامل مهمی در ادامه رشد سینه است و بسیاری از بیماران به خاطر انباشت بافت چربی دچار بزرگ شدن سینه می شوند (لیپوماستیا).

بسیاری از بیماران ترکیبی از لیپوماستیا و ژینکوماستیا دارند. علت آن هر چه باشد، بیماران به خاطر ظاهر خود خجالت می کشند. این افراد از موقعیت هایی مانند شنا؛ تعویض لباس در رختکن های عمومی یا رفتن به ساحل اجتناب می کنند. کوچک کردن سینه در مردان یک روش جراحی پلاستیک است که باعث می شود با بر گرداندن تغییرات مربوط به رشد سینه مردان، سینه شما عادی به نظر برسد.

علائم ژنیکوماستی (بزرگ شدن سینه آقایان)

یکی از مهم ترین علائم ژنیکوماستی آقایان، متورم شدن سینه ها، احساس درد در این ناحیه و مشاهده ترشحات از نوک پستان است. در برخی موارد نیز ممکن است این مشکلات همراه با درد قفسه سینه، درد شانه و کتف باشند. در صورتی که یک مرد این علائم را در خود مشاهده کند، باید به بهترین فوق تخصص جراحی پلاستیک مراجعه کند تا بررسی های لازم بر روی سینه های وی به انجام برسند.

چه عواملی باعث ژنیکوماستی می شود؟

 • عدم تعادل در هورمون های استروژن و تستوسترون: بزرگی سینه‌ ها در مردان معمولا به دلیل تغییرات و اختلالات هورمونی و اختلال غدد درون ریز رخ می‌دهد و این زمانی است که هورمون استروژن که هورمون زنانه است درصد بالاتری نسبت به هورمون تستسترون داشته باشد. ژنیکوماستی در اثر تغییر در سطح آندروژن ها (هورمون های مردانه) در بدن ایجاد می شود.
 • چاقی و اضافه وزن نیز باعث تجمع چربی‌ ها در ناحیه سینه شده و بعضی از بیماری‌ ها نیز در به وجود آمدن این عارضه دخیل هستند.
 • علائم جدی که ممکن است نشان دهنده یک بیماری جدی باشد. از جمله بیماری‌ هایی که بزرگی سینه را سبب می‌شوند، می‌توان به بیماری‌ های ریوی، بیماری‌ های کلیوی، بیماری‌ های مخصوص کبد و بیماری‌ های ژنتیکی اشاره کرد.
 • استفاده از داروهای هورمونی بدنسازی در ورزشکاران نیز به دلیل ایجاد اختلالات هورمونی و تاثیر این داروها بر روی غدد شیری، در به وجود آمدن این پدیده موثر است.
 • برخی تومورها ممکن است باعث ژنیکوماستی شوند.
 • در برخی موارد، ژنیکوماستی می تواند مربوط به سرطان پستان باشد.
 • پرکاری تیروئید (تیروئید پرکار)
 • هیپوگنادیسم (کاهش فعالیت غده تولید کننده هورمون های جنسی)
 • نارسایی کلیه یا کبد
 • بیماری کبد (شامل هر نوع مشکل کبدی ، مانند هپاتیت ، سیروز و نارسایی کبدی)
 • عوارض جانبی دارو، از جمله عوارض جانبی درمان های هورمونی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و داروهای خاص (اسپیرونولاکتون، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، امپرازول، سایمتیدین، ​​فنی توئین، گریزئوفولوین)
 • تومورهای غدد تولید کننده آندروژن، مانند غدد فوق کلیوی یا بیضه ها
 • مصرف الکل
 • مصرف آمفتامین یا هروئین
 • مصرف ماری جوانا
 • استفاده از استروئید آنابولیک

چه افرادی کاندید مناسبی برای جراحی ژنیکوماستی هستند؟

 • افرادی که با استفاده از تغذیه و ورزش به نتیجه دلخواه نرسیده‌اند
 • افرادی که مواد مخدر استفاده نمی‌کنند
 • افرادی که از سلامت کامل برخوردارند
 • افرادی که وزن ثابت دارند

نتایج جراحی سینه مردان

جراحی ژنیکوماستی با برداشتن بافت های اضافی سینه و بافت نرم همراه که ظاهر نامطلوبی برای آن ایجاد می کند، باعث بهبود ظاهر سینه مردان می شود. این امر به صورت زیر انجام می شود:

 • برداشتن بافت غده ای سینه (ژنیکوماستی)
 • برداشتن بافت های چربی سینه (لیپوماستیا)
 • برداشتن پوست اضافی (در صورت لزوم)
 • بالا بردن یا کوچک کردن نوک سینه

قبل و بعد از جراحی ژنیوکوماستی

نحوه ی انجام جراحی سینه مردان

در ژنیکوماستی با بهره گیری از روش های لیپولیزر یا لیپوساکشن می توان مقدار چربی مازاد را از سینه خارج و سایز سینه را کوچک کرد. همچنین بعد از بیرون کشیدن این بافت اضافی چربی، لیفت پستان ها نیز انجام می شود تا به این ترتیب از بروز مشکل افتادگی سینه در آقایان جلوگیری گردد.

همان طور که گفته شد، انتخاب روش جراحی ژنیکوماستی طبق نظر جراح فوق تخصص پلاستیک صورت می گیرد تا تخلیه ی چربی با در نظر گرفتن سایز مناسب و حفظ زیبایی سینه انجام شود. البته لازم به ذکر است که اگر ژنیکوماستی ناشی از مصرف مواد دارویی یا تغییرات هورمونیک باشد ممکن است با ایجاد تعادل هورمونی و یا راهکارهای غیرجراحی دیگری، این عارضه را برطرف کرد.

با مراجعه به جراح ژنیکوماستی، بافت سینه ی شما مورد بررسی قرار می گیرد و علت بزرگی آن از طریق انجام آزمایش ها و تست های مرتبط مشخص می گردد. بعد از مشخص شدن علت بزرگ شدن سینه، پزشک بهترین راهکار درمانی را برای رفع بزرگی سینه انتخاب می کند.

باید موارد مهمی از جمله فرم مطلوب، سایز مناسب و قرینگی سینه در حین جراحی رعایت شود.

موفقیت در عمل ژنیکوماستی نیاز به دانش و مهارت بالای پزشک دارد. بنابراین در انتخاب جراح ژنیکوماستی نهایت دقت را به خرج دهید تا جراحی موفقیت آمیز و بدون عارضه ای داشته باشید.

عوارض عمل ژنیکوماستی

اصلاح بزرگ شدگی سینه مردان با برداشتن بافت های اضافی در سینه به معنی برداشتن کل بافت های سینه نیست. رایج ترین مشکل ناشی از جراحی کوچک کردن سینه مردان، برداشتن بیش از اندازه بافت ها و ایجاد فرورفتگی است. این مشکل به سختی درمان می شود و حتی ظاهر را بدتر از اول می کند.

برخی بیماری های خاص یا عوارض جانبی داروهای خاص نیز باعث بزرگ شدن سینه مردان می شود. این عوامل را باید شناخت و قبل از جراحی درنظر گرفت.

هر جراحی ریسک های خاص و مشکلات بالقوه ای دارد. جراحی ژنیکوماستی روشی با ریسک کمتر است. ریسک های کلی عبارتند از خونریزی، عفونت، زخم ها و ریسک های بی هوشی.

دوران نقاهت بعد از عمل ژنیکوماستی

در خانه باید استراحت کنید. می توانید فعالیت های سبک مانند تماشای تلویزیون، غذا درست کردن و مطالعه را انجام دهید اما خود را خسته نکنید. سینه ممکن است التهاب و کبودی مشخص در هفته های 3-1 داشته باشد. سینه شما ممکن است 10-7 روز درد داشته باشد و باید در این مدت دارو مصرف کنید. اکثر بیماران بعد از 7-5 روز به سر کار برمی گردند.

یک هفته بعد از جراحی ژنیکوماستی، دکتر شما را ویزیت می کند و بخیه ها را می کشد و میزان موفقیت درمان شما را ارزیابی می کند. می توانید ورزش سبک را 2-1 هفته بعد از جراحی شروع کنید. از فعالیت شدید تا 6-4 هفته بعد از جراحی خودداری کنید. ممکن است در ابتدا سینه پرتر به نظر برسد. این امر طبیعی است و 3-1 ماه طول می کشد تا تورم برطرف شود. با کاهش تورم، متوجه می شوید که شکل سینه طبیعی شما بازگشته است.

مقالات مرتبط

دکتر سجاد محمدی

دکتر سید سجاد محمدی  یکی از بهترین پزشکان در زمینه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی است و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که دارای تجربه ای مورد قبول در انواع جراحی صورت و اندام با انجام عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی، لیفت ابرو، جراحی سینه و جراحی لاغری همچون لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و … در زمینه های جراحی پلاستیک می باشند.

Instagram
فهرست