جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی جزو بالاترین درصد های جراحی کشور ماست که این درصد هم آقایان و هم خانم‌ها را در برمیگرد.جراحی بینی به دلایل زیبایی یا درمانی اجرا میشود.یک مشکل تنفسی کافیست تا افراد از جراحی بینی درمانی برای رفع مشکل استفاده کنند.اما برخی دیگر هدف از جراحی بینی را ایجاد تغییر کلی در ساختار ظاهری آن می‌دانند. جراحی بینی طبیعی به جهت رفع نقائص و ایرادهای بینی فرد انجام می‌گیرد به نحوی که طی آن از ایجاد قوس زیاد اجتناب می‌شود و نوک بینی بنا به درخواست بیمار تا حدی که افتادگی برطرف شود بالا می‌رود.سایر نواقص بینی؛ همچون پهنا، قوز بینی، انحراف یا کجی بینی در جراحی بینی طبیعی برطرف خواهد شد.

منظور از طبیعی بودن بینی پس از عمل این است که فرم جدید بینی با دیگر اجزای صورت هماهنگی بسیاری دارد. بدین صورت که هنگام رویارویی با دیگران، ساختار طبیعی آن توجه افراد را به خود جلب نمی کند و حتی امکان دارد آن ها متوجه عملی بودن بینی شما نشوند، این مورد را می توان مزیت این نوع جراحی دانست

جراحی بینی طبیعی یکی از انواع جراحی بینی است

فرق  جراحی بینی عروسکی و جراحی بینی طبیعی

بیمار قبل از مراجعه به جراح باید تکلیف خود را بداند و در مورد اینکه خواهان جراحی بینی طبیعی یا عروسکی است تصمیم بگیرد تا بتواند با دید بازتری برای انتخاب جراح و نحوه جراحی تصمیم بگیرد.

مهم‌ترین تفاوتی که جراحی بینی طبیعی و فانتزی دارد این است که در بینی فانتزی زاویه بین لب بالایی و بینی را ۱۰۵ درجه می‌کنند. این استانداردها بر اساس علم زیباشناسی تعریف‌شده و در جراحی‌ها کمک زیادی به جراحان می‌کند.

در حین جراحی بینی طبیعی، جراح باید توجه داشته باشد که نوک بینی و سوراخ‌های آن و محل برش‌ها به‌گونه‌ای باشد که بینی فرم طبیعی خود را حفظ کند.

ولی در جراحی بینی عروسکی و مدل بینی فانتزی، بینی بیمار را تا جای ممکن سربالا کرده و زاویه بین لب بالایی و بینی را بیش از حالت طبیعی می‌کنند.

مهم‌ترین تفاوتی که جراحی بینی طبیعی و فانتزی دارد این است که در بینی فانتزی زاویه بین لب بالایی و بینی را ۱۰۵ درجه می‌کنند.

استراتژی هایی که جراح برای عمل بینی طبیعی بکار می گیرد:

 • فرم دهی غضروف متناسب با آناتومی طبیعی بینی
 • حفظ بافت غضروفی به اندازه کافی، جهت جلوگیری از عدم تقارن سوراخ های بینی
 • کاهش عمل پیوند بافت در نوک بینی که مانع نوک تیز شدن آن می شود
 • ایجاد زاویه و فاصله طبیعی میان لب و بینی
 • حذف برآمدگی بینی

بهترین کاندیدای جراحی بینی طبیعی

همه افراد پس از پایان دوران بلوغ و اتمام رشد فیزیکی می توانند نسبت به جراحی زیبایی بینی خود اقدام کنند.

اشخاصی که نباید جراحی بینی طبیعی انجام دهند

اشخاصی که هنوز پروسه بلوغ در آن ها پایان نیافته است ؛ زیرا قبل از اتمام دوران بلوغ ، فرآیند رشد اعضای صورت نیز مانند دیگر اندام های بدن فعال است، از این رو بهتر است در این رده سنی، عمل بینی طبیعی انجام نپذیرد.

افرادی که قبلا بینی خود را جراحی کرده اند و قصد انجام مجدد جراحی را دارند و کمتر از یک سال از رینوپلاستی قبلی آن ها گذشته است.

خانم هایی که به تازگی زایمان داشته اند نیز باید حداقل تا 2 ماه بعد از زایمان خود صبر کنند و پس از آن نسبت به عمل بینی اقدام نمایند.

اشخاصی که دچار اشکال در انعقاد خون هستند نیز باید در صورت تمایل به انجام عمل بینی طبیعی ، حتما با یک جراح خوب بینی طبیعی در تهران مشاوره نمایند.

بهترین زمان برای عمل بینی طبیعی

متقاضیان عزیزی که تمایل به کسب یک نتیجه فوق العاده از جراحی بینی طبیعی دارند ، این را بدانند که عمل باید در بهترین زمان به انجام برسد. برای انتخاب زمان مناسب، جراح چندین فاکتور را در نظر می‌گیرد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

بلوغ جسمی : از بدو تولد تا حدودا 18 سالگی زمانی است که فرد بلوغ جسمی را تجربه می کند. بدین ترتیب برخی از اعضای صورت و بدن ، از جمله بینی ، از بدو تولد نیز همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد تا به فرم نهایی برسند. برای جراحی بینی طبیعی ، لازم است که فرد حتما این دوران را به طور کامل پشت سر بگذارد.

بلوغ فکری : در کنار تکامل فیزیک و جسم ، متقاضی برای عمل بینی طبیعی باید به لحاظ عقلی و فکری نیز دارای بلوغ مطلوبی باشد. بدین معنا که تصمیم گیری او از سر حسادت یا دیگر موارد این چنینی نباشد ؛ بلکه با اگاهی کامل از پروسه و داشتن خواسته ها و انتظارات منطقی اقدام به عمل کند.

پس از درمان بیماری های خاص : ممکن است برخی از کسانی که به انجام جراحی بینی به سبک نچرال استاتیک علاقه مند هستند ، به نوعی مریضی خاص مبتلا باشند که مانع از انجام عمل می شوند. بنابراین مقطعی که فرد همچنان درگیر بیماری است ، زمان خوبی برای انجام جراحی بینی به حساب نمی آید. بهترین جراح بینی طبیعی در تهران از ایشان می خواهد ابتدا در راستای درمان بیماری موجود، اقدامات لازم را به انجام برساند و پس از کسب سلامتی کامل، مجدد برای جراحی بینی طبیعی به ایشان مراجعه نمایند.

روش های جراحی بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی به طور کلی به دو روش بسته و باز انجام می شود.

جراحی به روش باز

جراحی بینی به روش باز را به منظور اعمال اصلاحات گسترده در فرم ظاهری بینی بکار می‌گیرند. طی این روش، جراح می تواند با برشی که در قسمت میانی سوراخ های بینی ( کلوملا ) ایجاد می کند ؛ پوست بینی را به طور کامل از روی اسکلت بینی بلند نموده و بدین ترتیب ، با نهایت دقت بر روی جزییات ساختار بینی بیمار کار کند. بنابراین اشراف و تسلط کامل جراح به ساختار بینی و متعاقبا ایجاد تغییرات وسیع بر روی ظاهر بینی از مزایای رینوپلاستی باز به شمار می رود.

جراحی به روش بسته

در جراحی بینی به روش بسته، تیغه بینی یا همان کلوملا برش نمی خورد ؛ از این رو همه برش ها باید در داخل بینی بیمار زده شوند. در روش بسته، جراح دید کامل به ساختار بینی ندارد؛ در نتیجه در این روش غیرقرینگی و عوارض ناشی از جراحی افزایش می یابد. به طور کلی در رینوپلاستی بسته ؛ به نسبت جراحی باز ، امکان اعمال تغییرات گسترده بر روی بینی کمتر می باشد ؛ به طوری که نمی توان جراحی ترمیمی بینی را به روش بسته درمان کرد.

در جراحی بسته ، دست جراح بینی بسته تر بوده و محدودیت های ایشان بیشتر می باشد. در کل این که روش بسته رینوپلاستی ، تکنیک قدیمی تری در عمل بینی طبیعی است و زمانی که برای اولین بار عمل پلاستیک به دنیا عرضه شد، عمل بینی به این روش انجام می شد؛ اما امروزه روش باز به دلیل مزایایی که دارد، از دید جراحان بینی ارجحیت و برتری یافته است.

باید عنوان داشت که جراح بینی ؛ مبتنی بر نوع بینی بیمار و تشخیص خود ، یکی از روش های مذکور را برای انجام جراحی بینی طبیعی می گزیند.

مزایای عمل طبیعی بینی

 • مدت ‌زمان عمل کوتاه است
 • دوره نقاهت کوتاهی دارد
 • عوارض بعد از جراحی ناچیز است
 • ظاهر بینی حفظ می‌شود
 • ظاهر طبیعی پره‌های بینی حفظ شده‌ است
 • عدم ایجاد فرورفتگی در بینی
 • حذف قوس روی بینی
 • عدم ایجاد مشکلات تنفسی

 

نکاتی که قبل از جراحی بینی طبیعی باید رعایت کنید

مصرف نکردن داروهایی که جهت ضد انعقاد خون استفاده می‌شوند، نظیر آسپیرین
سیگار حداقل ۲ هفته قبل از جراحی (چرا که مصرف سیگار دوره بهبودی شما را طولانی می کند)
قطع مصرف برخی از داروهای خاص براساس نظر پزشک

جراحی طبیعی بینی گوشتی

دماغ های گوشتی بافت آن ها ، دارای غضروف های ضعیف و عموما پوست ضخیمی هستند. وجود چنین مشخصه هایی در یک بینی ، دامنه تغییرات را برای جراح محدود می سازد. در همین راستا جراحی بینی طبیعی ، با توجه به روند انجام این پروسه و نوع تغییرات اعمالی ، انتخاب بسیار مناسبی برای بینی های گوشتی است.

جراحی طبیعی بینی استخوانی

در مقابل بینی های گوشتی ، بینی های استخوانی که به خاطر بافت های محکم و منسجم و پسوت نازک ، پذیرا تغییرات بسیاری هستند. جراحی بینی استخوانی به صورت طبیعی می تواند نتایج بسیار عالی و چشمگیری را به به ارمغان آورد. زیرا عدم ضخامت پوست دماغ های استخوانی اجازه می دهد تا اصلاحات به وضوح در معرض دید قرار بگیرند.

عمل بینی طبیعی با لیزر

مسئله ای که این روزها در میان متقاضیان جراحی بینی طبیعی خیلی باب شده است ، استفاده از لیزر برای جراحی بینی است. اگر داوطلب رینوپلاستی طبیعی هستید ، لازم است بدانید که رفع ایرادات ساختار زیرین بینی با اعمال لیزر بر بخش خارجی بینی امکانپذیر نیست. حتی در روند برش دهی پوست و بافت حین جراحی بینی ، نمی توان از لیزر استفاده کرد.

جراحی بینی طبیعی مردانه و زنانه متفاوت است؟

اولین نکته ای که در جراحی یک بینی به صورت طبیعی در نظر می‌گیرند ، آناتومی صورت و اجزای چهره او می باشد. به این دلیل که برای طبیعی شدن نتیجه عمل نیاز است که تغییرات دقیقا در هماهنگی کامل با اجزای صورت بر روی بینی اعمال شوند. با توجه به این موضوع متوجه می شویم نتیجه عمل بینی طبیعی زنانه و مردانه با هم یکسان نخواهد بود. به طور کلی ، صرف نظر از جنسیت ، نتیجه جراحی بینی طبیعی برای هر شخص ، منحصر به فرد می باشد.

چسب زدن به بینی بعد از جراحی

در بسیاری موارد بعد از عمل بینی طبیعی مرحله چسب زدن به بینی آغاز می شود. علت اصلی چسب زدن به بینی کمک به پوست برای سازگار شدن با تغییرات شکل داده شده در چارچوب استخوانی و غضروفی بینی می باشد. گاهی بافت اسکار کانتور بینی را بهم می ریزد و باعث ایجاد برآمدگی هایی در بینی شده و ما را از دستیابی به نتیجه مورد نظر دور می کند. چسب زدن به بینی می توان

مراقبت های لازم بعد ازجراحی

مراقبت های بعد از جراحی بینی طبیعی برای نتیجه گیری بهتر، باید حتماً رعایت شوند. این نکات عبارتند از:

هفته اول بعد از عمل، کاملاً باید استراحت نمایید تا بهبود پیدا کنید.
خونابه بعد از عمل بینی طبیعی است. گاز استریلی که زیر بینی قرار می‎‌دهند مانع از ریزش خونابه می شود. در صورت نیاز، می توانید گاز استریل را عوض کنید.
تورم و کبودی های بعد از رینوپلاستی طبیعی است. حتماً از کمپرس یخ برای کاهش کبودی و ورم استفاده کنید.
در هنگام استراحت و خواب، به کمک چند بالش سر را بالاتر از بدن قرار دهید تا جریان خون بهتر انجام شود.
داروهای تجویزی را در زمان مقرر مصرف کنید. این داروها شامل آنتی بیوتیک ها هم می شود که برای جلوگیری از عفونت تجویز شده‌اند.
از خوابیدن به پهلو خودداری کنید و حتماً در زمان استراحت به پشت بخوابید.د احتمال بروز این اتفاقات ناخوشایند را به حداقل برساند.

 

مقالات مرتبط

دکتر سجاد محمدی

دکتر سید سجاد محمدی  یکی از بهترین پزشکان در زمینه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی است و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که دارای تجربه ای مورد قبول در انواع جراحی صورت و اندام با انجام عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی، لیفت ابرو، جراحی سینه و جراحی لاغری همچون لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و … در زمینه های جراحی پلاستیک می باشند.

Instagram
فهرست