بوتاکس

موضوعی که درباره کاربرد تزریق بوتاکس در ذهن اکثر ما وجود دارد، استفاده از آن در تکنیک‌های زیبایی است. بوتاکس یکی از تزریق های زیبایی است که رایج‌ترین کاربرد این ماده در ماهیچه‌هایی از صورت می‌باشد که باعث ایجاد چین و چروک در پیشانی و اطراف چشم می‌شود. به کمک این ماده ماهیچه‌ها به صورت موقت شل خواهند شد.بوتاکس اغلب برای کاهش خطوط پیشانی،خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خطوط اخم استفاده می‌شود اما نمی‌تواند در کاهش چین و چروک ناشی از اسیب خورشید و گرانش موثر باشد.

بوتاکس، آن دسته از ترشحات شیمیایی که باعث انقباض ماهیچه‌ها می‌شود را مسدود می‌کند.

بوتاکس

بوتاکس، آن دسته از ترشحات شیمیایی که باعث انقباض ماهیچه‌ها می‌شود را مسدود می‌کند. به همین دلیل است که در درمان مواردی که انقباض ماهیچه‌ای بر عملکرد طبیعی بدن تاثیر می‌گذارد، از بوتاکس استفاده می‌شود.

شادابی و طراوت پوست یکی از مهمترین موضوعاتی است که بسیاری از بانوان به دنبال آن هستند. شما با استفاده از تزریق بوتاکس می توانید به این هدف دست پیدا کنید. پس اگر جوانی ابدی آرزوی شما هم است، می توانید به کمک روش بوتاکس، به این هدف دست پیدا کنید.

یکی از راهکارهایی که بسیاری از افراد برای شادابی پوست خود از آن استفاده می کنند، استفاده از انواع ماسک های صورت و لوازم آرایشی است. با این حال، این روش ها فقط می توانند تا حدودی از بروز مشکلات پیری و افتادگی پوست جلوگیری کنند. این در حالی است که تزریق بوتاکس یکی از بهترین و دائمی ترین روش هایی است که می توانید پوست چروکیده خود را به بهترین شکل حالت بازگردانید و پوستی شاداب و جوان داشته باشید.

بوتاکس از چه ماده‌ای است؟

بوتاکس نام کوتاه شده نوعی سم به اسم بوتولیسم است. دلیل نامگذاری آن هم این است که محتویات آن همانند سم بوتولیسم اما به‌صورت رقیق شده است. این ماده به‌وسیله بلوک ایمپالس عصبی فعالیت می‌کند و از باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم به‌دست می‌آید. در واقع ماهیت آن نوعی پروتئین خالص شده استریل است. این سم از طریق شل کردن ماهیچه‌هایی که سبب ایجاد چین و چروک در صورت شده‌اند، به رفع آنها کمک می‌کند.

شکل عرضه این محصول به‌صورت پودر است و بسته‌بندی آنها به شکل ویال‌های یک‌نفره، دو نفره و سه نفره است. البته ممکن است این ماده قابلیت برطرف کردن چین‌هایی که عمق بیشتری دارند را نداشته باشد، در این صورت باید به درمان‌های دیگر رجوع کرد.

اگر اولین بار است که می‌خواهید تزریق بوتاکس انجام دهید، شاید اضطراب اینکه چهره شما بعد از تزریق به چه صورت در خواهد آمد را داشته باشید. باید بدانید که جای نگرانی نیست. بعد از تزریق آن براحتی می‌توانید بخندید یا اخم کنید و چهره شما غیرطبیعی به نظر نخواهد رسید. تنها تفاوت صورت قبل و بعد از تزریق این است که دیگر چین و چروک‌ها وجود ندارند.

بهترین سن بوتاکس

افراد زیر ۱۸ سال برای بهره‌مندی از مزیت‌های درمانی بوتاکس با محدودیت مواجه هستند. برای افراد زیر ۱۸ سال سایر درمان‌ها توصیه می‌شود. اما افرادی که بالای ۱۸ سال سن دارند مشکلی برای استفاده از بوتاکس نخواهند داشت. تزریق بوتاکس در سنین جوانی می‌تواند از ایجاد چروک جلوگیری می‌کند.

حقایق عمومی

 • شما می توانید تزریق پیشگیرانه بوتاکس را از ۲۰ سالگی شروع کنید.
 • در اواخر دهه سی سالگی، با کاهش تولید کلاژن پوست شما شروع به از دست دادن حجم می کند.
 • چین و چروک های دینامیکی بدون حرکات صورت ظاهر می شوند.
 • شما می توانید پس از ۱۸ سالگی تزریق ژل را آغاز کنید.
 • شما قبل از اواخر دهه ۲۰ سالگی یا اوایل دهه ۳۰ سالگی به ژل نیازی نخواهید داشت.

عوارض تزریق بوتاکس

بوتاکس روشی غیرتهاجمی بوده و عوارض بسیار کمی برای آن ثبت‌ شده است. احتمال بروز این عوارض با مهارت کم پزشک و استفاده از مواد نامرغوب افزایش پیدا می‌کند. از سوی دیگر، اگر تزریق بوتاکس در کلینیک‌های غیربهداشتی یا در سالن‌های آرایشی غیرمعتبر انجام شود، عوارض بیشتر و شدیدتر خواهد بود. اصلی‌ترین عوارض بوتاکس عبارتند از:

قرمزی و تورم

ادم (تورم) و قرمزی واکنش طبیعی بدن در پاسخ به ورود هر ماده بیگانه به آن است. شدت این عوارض در افراد متغیر است و در دامنه خفیف تا شدید قرار می‌گیرد. در برخی موارد این عارضه طی چند ساعت پس از تزریق برطرف شده و به درمان خاصی نیاز ندارد. ضخامت سوزن و محل تزریق دو عامل اصلی در ادم بعد از تزریق هستند. کمپرس آب سرد در کاهش تورم ناشی از تزریق تأثیر به‌سزایی دارد.

سردرد و تهوع

این عارضه در حدود ۱۵ درصد تزریق‌ها مشاهده می‌شود. این حالت بسیار خفیف بوده و در فاصله چند ساعت بعد از تزریق بوتاکس برطرف می‌شود. اگر سردرد بعد از بوتاکس تا چهار روز بعد از تزریق در کنار حالت تهوع برطرف نشد، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

کبودی

سوراخ شدن عروق خونی در محل تزریق سبب کبودی ناحیه می‌شود. دلیل اصلی این است که محل مناسبی برای تزریق انتخاب ‌نشده است. اگر پزشک به آناتومی صورت آشنا نبوده و تجربه کافی در تزریق نداشته ‌باشد، احتمال بروز این عارضه بیشتر خواهد شد. برای جلوگیری از بروز این عارضه قطع مصرف داروهای ضد انعقاد و آسپرین دو هفته قبل از تزریق الزامی است.

واکنش‌های کولینرژیک

این واکنش به‌صورت خشک شدن دهان یا خشکی بیش از حد چشم‌ها ظاهر می‌شود. در مواردی که از سم نوع B استفاده شود، احتمال بروز این نوع واکنش‌ها افزایش می‌یابد.

عفونت

عفونت یکی دیگر از عوارض احتمالی تزریق بوتاکس است. اگر وسایل تزریق، محیط کلینیک و صورت بیمار به‌خوبی استریل نشود احتمال عفونت بعد از تزریق به‌صورت چشمگیری افزایش خواهد یافت.

افتادگی پلک، تورم بافت‌های لنفاوی، افزایش خطوط کنار بینی، افتادگی ابرو، بی‌حس شدن صورت، شل شدن پلک، علائم مفیستو، عدم تقارن صورت، افتادگی لب‌ها، دشواری بلع، سختی لبخند زدن و کاهش ترشح بزاق سایر عوارض احتمالی پس از تزریق سم بوتاکس هستند.

اما بسیار مهم است که پزشکی ماهر و متخصص، این عمل را انجام دهد تا بتواند نقطه‌هایی را به‌صورت دقیق تشخیص دهد که عضلات آن نقاط سبب بروز چین و چروک شده‌اند و در همین نقاط، باید تزریق صورت گیرد.

بوتاکس به صورت سرپایی و در محل مطب انجام میشود و استفاده از داروهای بی حسی قبل از بوتاکس براساس میزان تزریق و نظر پزشک انجام میشود.

قبل از تزریق بوتاکس اقدام خاصی نیاز نیست صورت گیرد اما بهتر است از یک هفته قبل مصرف سیگار الکل و موادی که خونریزی را افزایش میدهند مثل بروفن ،آسپرین ویتامین E و مواد طبیعی مثل سیر و جنسینگ قطع شود در روز درمان نیز صورت پاکیزه و عاری از آرایش باشد و با صابون شسته شود.

کاربردهای تزریق بوتاکس

کاربردهای متنوعی برای سم بوتاکس تعریف ‌شده است. برخی از این کاربردها به شرح زیر هستند:

 • از بین بردن چین‌وچروک‌های صورت، خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، خط لبخند و غیره،
 • جوانسازی پوست،
 • درمان بیماری‌های مختلف از جمله دیستونی گردن،
 • دردهای میگرن،
 • بیماری‌های اسپاستیک،
 • سندروم پیریفورمیس،
 • سندروم درد میوفاسیال،
 • کمردردهای مزمن،
 • اسپاسم نیمه صورت،
 • سردردهای تنش و اسپاسم رایتر،
 • رفع افتادگی و شل شدن پوست ناشی از افزایش سن،
 • کمک به کاهش تعریق در زیر بغل،
 • درمان انحراف چشم،
 • درمان پرش غیرارادی پلک،
 • درمان بیماری واژینیسموس.

نواحی تزریق بوتاکس

با توجه به تنوع کاربردهای بوتاکس، مناطق تزریق آن با یکدیگر متفاوت هستند. اصلی‌ترین نواحی تزریق این سم عبارتند از:

تزریق در خطوط اخم

خطوط اخم یا گلابلا در حقیقت خطوط عمودی هستند که بین ابروها ظاهر می‌شوند. زمانی که فرد خسته یا عصبی است این خطوط جلوه بیشتری دارند. با تزریق سم بوتولینوم این خط‌ها کاملاً صاف می‌شود و ظاهری جوان‌تر و آرام‌تر خواهید داشت. بهترین روش برای از بین بردن خطوط گلابلا استفاده همزمان از فیلر خط اخم و بوتاکس خط اخم است.

"</p

تزریق در پیشانی

یکی از نشانه‌های افزایش طبیعی سن ظهور خطوط ظریف تا عمیق در پیشانی است. افرادی که چروک بیشتری در این ناحیه دارند، پیرتر از سن واقعی خود به نظر می‌رسند. دلایل مختلفی برای ظهور این خطوط وجود دارد؛ ژنتیک، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، مصرف دخانیات و عادات بد رفتاری در تشدید این چروک‌ها مؤثر هستند.

باید بدانید عمیق شدن چروک‌ها درمان آنها را سخت‌تر می‌کند. تزریق بوتاکس در رفع چروک‌های سطحی کاملاً مؤثر خواهد بود. این سم می‌تواند مانع از چروک شدن پوست و کاهش چروک‌های عمیق شود. بهتر است با ظهور اولین چروک‌ها در صورت برای درمان آنها اقدام کنید.

باید بدانید عمیق شدن چروک‌ها درمان آنها را سخت‌تر می‌کند. تزریق بوتاکس در رفع چروک‌های سطحی کاملاً مؤثر خواهد بود.

تزریق در خطوط بینی

حتماً توجه کرده‌اید هنگام خندیدن یا زمانی که دهان خود را بیش از اندازه باز می‌کنید در قسمت بالای بینی شما چروک‌های نسبتاً ریزی دیده ‌می‌شود. عمیق شدن این چروک‌ها زیبایی ظاهری فرد را کاهش خواهد دارد. با تزریق سم در دو طرف بینی می‌توانید از ایجاد یا عمیق شدن خطوط بینی جلوگیری کنید.

تزریق در ابرو

یکی از مشکلاتی که با افزایش سن رخ می‌دهد افتادگی ابرو است. البته، برخی افراد به‌صورت ژنتیکی به این مشکل دچار هستند. روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید برای لیفت ابروها به کار ببرید. بدون شک لیفت ابرو در جوانسازی و شادابی صورت نقش کلیدی دارد.

تزریق در اطراف چشم‌ها

با افزایش سن یا هنگامی‌که لبخند می‌زنید خطوطی در اطراف چشم ظاهر می‌شود که خطوط پنجه کلاغی نامیده می‌شوند. این چروک‌ها چهره شما را پیر نشان می‌دهند. اطراف چشم‌ها یکی از مناطقی است که می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد چروک در این ناحیه تزریق بوتاکس را انجام دهید. تزریق سم در درمان افتادگی پلک نیز مؤثر است، اما سبب کوچک‌تر شدن چشم‌های شما نخواهد شد.

اطراف لب‌ها

ناحیه اطراف لب بسیار مستعد چروک است. دلیل اصلی این است که برای صحبت‌کردن، خندیدن، غذا خوردن و بسیاری موارد دیگر به این عضلات فشار وارد می‌شود. این فشار زمینه برای ظهور چروک را فراهم می‌کند. از سوی دیگر، برخی عادات بد رفتاری یا اصلاح بیش‌ازحد صورت با نخ یا وکس می‌تواند احتمال بروز چروک در این ناحیه را افزایش دهد. برای اینکه حالت کشسانی این ناحیه از بین نرود، تزریق همزمان فیلر خط خنده و بوتاکس بهترین گزینه خواهد بود.

تزریق در چانه

عضلات ناحیه چانه به عضله‌های ذهنی معروف هستند. افزایش سن سبب می‌شود که این ناحیه بیش‌فعال شود. به‌عبارت ساده‌تر، با افزایش سن میزان انعطاف‌پذیری چانه از حالت معمول بیشتر می‌شود. در نتیجه، چانه‌ها باریک‌تر و محوتر خواهند شد.

عواملی مانند از بین رفتن بافت در ناحیه چانه، تماس مستقیم با نور خورشید و تحلیل استخوان‌ها در نازک‌تر شدن چانه مؤثر هستند. تزریق بوتاکس چانه سبب استراحت ماهیچه‌ ها و کاهش فعالیت آن ها می‌شود. پیامد آن نیز رفع چروک در این ناحیه خواهد بود.

تزریق در فک و گردن

دلایل مختلفی مانند وراثت، افزایش سن، تأثیر جاذبه بر پوست، کاهش تولید کلاژن و تضعیف عضلات سبب ظهور چروک روی گردن می‌شوند. این چروک‌ها معمولاً به دو حالت عمودی و افقی هستند. چروک‌های افقی معمولاً در اثر روند طبیعی افزایش سن در گردن ایجاد می‌شوند. اما چروک‌های عمودی بیشتر در ورزشکاران دیده ‌می‌شود. دلیل اصلی بروز این چروک‌ها ورود فشار به عضلات پلاسما است. تزریق سم بوتولینوم در بالای چروک‌ها می‌تواند در رفع موقت آنها مؤثر باشد.

بوتاکس برای چه کسانی ممنوع است ؟

تزریق بوتاکس در زمانی بسیار کوتاه انجام‌ می‌شود. برخی مخاطبین تصور می‌کنند اثرگذاری این سم نیز کوتاه است. این تصور کاملاً اشتباه است؛ نمی‌توان انتظار داشت در بازه زمانی بسیار کوتاه یک تا دو روزه نتیجه تزریق مشخص شود. پس هرگز انجام این روش را به ‌روز قبل از مهمانی یا عروسی موکول نکنید.

برای اینکه التهاب و قرمزی ناشی از تزریق برطرف شود، باید پوست زمان کافی برای استراحت داشته ‌باشد. برای اینکه چهره پس از تزریق حالت عادی داشته ‌باشد، باید یک هفته صبور باشید. متخصصین توصیه می‌کنند بین زمان تزریق یا رویدادهای مهم زندگی خود حداقل دو هفته فاصله بگذارید. علاوه بر این، متخصصین تزریق بوتاکس را برای برخی افراد غیرضروری می‌دانند. این افراد شامل موارد زیر هستند.

زنان باردار و شیرده

دوران بارداری یکی از مهم‌ترین دوره‌ها در زندگی هر خانم است. تأمین سلامت جنین بر عهده مادر است. مواد موجود در بوتاکس می‌تواند حساسیت‌زا باشد. شدت حساسیت در افراد مختلف متفاوت است و می‌تواند تأثیر منفی بر سلامت مادر و جنین داشته ‌باشند.

اهمیت این موضوع به‌اندازه‌ای زیاد است که برخی متخصصین توصیه می‌کنند افرادی که قصد بارداری دارند نیز تزریق بوتاکس را متوقف کنند. دوران شیردهی نیز نقش مهمی در سلامت نوزاد دارد. کودک تمام مواد مورد نیاز خود را از شیر مادر دریافت می‌کند. پس از تزریق بوتاکس احتمال ورود مواد سمی و حساسیت‌زا از طریق شیر مادر به بدن کودک وجود دارد.

مصرف‌کنندگان داروهای ضدانعقاد

افرادی که داروهای ضدانعقاد مانند وارفارین مصرف می‌کنند کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند. هر چه دوز دارو بیشتر باشد، پرهیز از تزریق این ماده اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. اگر پزشک استفاده از بوتاکس را برای مصرف‌کنندگان داروی وارفارین و داروهای مشابه امکان‌پذیر دانست، برای مصرف یا عدم مصرف دارو حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

افراد مبتلا به بیماری‌های خاص

افراد مبتلا به برخی بیماری‌های خاص مانند سرطان، نارسایی کلیه، MS و غیره هنگام تزریق بوتاکس باید با احتیاط بیشتری عمل کنند. ممکن است داروهایی که آنها برای کنترل یا درمان بیماری مصرف می‌کنند با ترکیبات موجود در بوتاکس تداخل داشته‌ باشد. متخصصین توصیه می‌کنند این افراد برای همیشه بوتاکس را فراموش کرده و به روش‌های کم خطری مانند هایفوتراپی به‌عنوان راه جایگزین فکر کنند.

مصرف‌کنندگان برای مکمل‌های دارویی یا ویتامین‌ها

افرادی که به‌دلیل ابتلا به برخی بیماری‌ها به‌صورت مداوم داروهایی مانند اکسیدیرین، آسپرین، ایبوپروفن، ادویل، موترین، امگا 3، ویتامین E و موارد مشابه مصرف می‌کنند، کاندید مناسب تزریق نیستند. ابتدا باید ثابت کرد که مصرف این داروها طبق دستور پزشک انجام‌ شده است.

در مرحله بعد، باید مصرف این داروها قبل از تزریق سم بوتاکس متوقف شود. از سوی دیگر، افرادی که در رژیم‌غذایی خود از موادی مانند زنجبیل، زعفران، مواد حاوی امگا 3 یا ویتامین E استفاده می‌کنند باید دو هفته قبل از تزریق بوتاکس مصرف این مواد را قطع کنند.

بیماران مبتلا به ضعف یا فلج ناگهانی عضلات

برخی افراد به بیماری‌هایی مبتلا هستند که فلج ناگهانی عضلات صورت و بدن را به‌دنبال دارد. با توجه به مکانیسم عمل سم بوتاکس و فلج یا ضعیف شدن عضلات پس از تزریق، احتمال تشدید بیماری این دسته از افراد وجود دارد.

افراد مبتلا به تبخال یا حساسیت‌های پوستی

مناسب‌ترین مکان برای تزریق سم بوتاکس نواحی است که احتمال بروز چروک در آنها بیش از سایر نقاط صورت است. این قسمت‌ها عبارتند از اطراف لب، ناحیه اطراف چشم‌ها، خطوط اخم، پیشانی و گونه‌ها. اگر به‌دلیل ابتلا به آکنه یا برای شادابی بیشتر پوست از داروهای ضدجوش یا کرم‌های لایه‌بردار استفاده می‌کنید بهتر است تا اتمام دوره درمان تزریق را به تعویق بیندازید.

افرادی که در صورت خود تبخال، زخم باز، التهاب یا حساسیت شدید تا خفیف دارند باید تا زمان ترمیم کامل زخم و برطرف شدن التهاب صبر کنند.

ضعف سیستم‌ایمنی

هیچ متخصصی اجازه تزریق سم بوتولینوم را برای افراد مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی یا نقص سیستم‌ایمنی صادر نمی‌کند

 

مقالات مرتبط

دکتر سجاد محمدی

دکتر سید سجاد محمدی  یکی از بهترین پزشکان در زمینه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی است و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که دارای تجربه ای مورد قبول در انواع جراحی صورت و اندام با انجام عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی، لیفت ابرو، جراحی سینه و جراحی لاغری همچون لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و … در زمینه های جراحی پلاستیک می باشند.

Instagram
فهرست