بحث در مورد استفاده از لایه بردار‌های شیمیایی و اثرات آنها بر روی پوست

لایه برداری پوست بدین معنی است که که بدن مقداری از سلول های لایه خارجی پوست به نام اپیدرم را از بین می برد.

لایه‌ بردارهای شیمیایی یکی از روش‌های موثر برای جوانسازی پوست صورت می باشد و به روشی انجام می‌شود که در آن یک محلول شیمیایی برای از بین بردن سلول‌های آسیب دیده‌ی پوست، معالجه‌ی چین و چروک و اصلاح جای زخم و محو کردن رنگ لکه‌های آفتاب روی پوست مالیده می‌شود.

لایه‌بردارهای شیمیایی حاوی انواع مختلفی از اسیدها هستند که در عمق‌های مختلفی در پوست نفوذ می‌کنند. بسته به نیاز و میزان حساسیت پوست، گزینه‌های زیادی وجود دارد.

لایه برداری پوست

لایه برداری روشی است که پوست جهت ترمیم یا بازسازی انواع آسیب ها انجام می دهد.

لایه بردارها

که می تواند ناشی از برخی عوامل زیر ناشی شود:

 • عوامل محیطی مانند سایش پوست، انواع سوختگی ها یا آفتاب سوختگی
 • شرایط پوستی مانند آلرژی شامل درماتیت تماسی، راش های پوستی، سندروم Stevens-johnson ، یا پوست خشک، پمفیگوس، تورم ناشی از تجمع مایعات، اگزما، پسوریازیس، درماتیت سبورئیک.
 • عفونت های استرپتوکوکی گروه A ، عفونت های استاف و سندرم شوک سمی
 • بیماری های ژنتیکی و التهابی مانند: بیماری Kawasaki ، سندروم Peeling skin

اصطلاح پزشکی برای لایه برداری پوست، Desquamation است که به معنی پوسته پوسته شدن است.

لایه برداری پوست ممکن است به صورت پوسته های ورقه ای یا پولکی بخصوص در پوست های خشک، همچنین در برخی موارد با ظاهر ملتهب و تحریک شده و در برخی موارد با خارش همراه باشد.

 

لایه برداری شیمیایی پوست

سه نوع مختلف لایه برداری شیمیایی پوست وجود دارد که می توانید انجام دهید:

 • لایه برداری سطحی

از اسیدهای ملایم مانند آلفا هیدروکسی اسید (AHA) یا بتا هیدروکسی اسید با غلظت های 5 تا 20 درصد یا اسید سالیسیلیک با غلظت 1 تا 2 درصد  برای لایه برداری ملایم استفاده می کنندکه فقط به بیرونی ترین لایه پوست نفوذ می کند. در طی یک لایه برداری سبک از یک پنبه، گاز یا برس برای اعمال محلول شیمیایی مانند در ناحیه تحت درمان استفاده می شود.  پوست شروع به سفید شدن می کند و ممکن است کمی احساس سوزش داشته باشد.  پس از تکمیل، محلول شیمیایی حذف می شود یا محلول خنثی کننده اضافه می شود.

زمان بهبودی حدود چهار تا هفت روز است.  پوست شما ممکن است به طور موقت روشن تر یا تیره تر شود.

 • لایه برداری متوسط

​از تری کلرواستیک (TCA) یا اسید گلیکولیک برای عمق نفوذ بیشتر به پوست و رسیدن به لایه میانی استفاده می کنند. که معمولا برای درمان اسکار آکنه، خطوط عمیق و تغییرات رنگ پوست استفاده می شود. این لایه برداری معمولا روی پوست بدن است و روی صورت انجام نمی شود. در طی یک لایه برداری شیمیایی متوسط، پزشک از گاز، اسفنج مخصوص یا یک اپلیکاتور با نوک پنبه برای استفاده از محلول شیمیایی استفاده می کند. ممکن است رنگ آبی به اسید تری کلرواستیک اضافه شود که معمولاً به عنوان لایه برداری آبی شناخته می شود.  پوست شروع به سفید شدن می کند و پزشک کمپرس خنک را روی پوست اعمال می کند.  ممکن است تا 20 دقیقه احساس سوزش داشته باشید.  هیچ محلول خنثی کننده ای لازم نیست، اگرچه ممکن است یک پنکه دستی برای خنک کردن پوست به شما بدهند.  اگر لایه برداری آبی داشته اید، رنگ آبی روی پوستتان خواهید داشت که ممکن است چند روز بعد از لایه برداری باقی بماند.

پوست شما حدود پنج تا هفت روز پس از یک لایه برداری شیمیایی متوسط ​​بهبود می یابد، اگرچه ممکن است قرمزی داشته باشید که ماه ها ادامه دارد.  پوست در ابتدا متورم می شود و سپس پوسته ها و لکه های قهوه ای قبل از ظاهر شدن پوست جدید ایجاد می شود.

 • لایه برداری عمیق

به طور کامل به لایه میانی پوست نفوذ می کند تا سلول های آسیب دیده پوست را از بین ببرد.  این لایه بردارها اغلب از فنل یا اسید تری کلوراستیک استفاده می کنند.

در طی یک لایه برداری شیمیایی عمیق، ‌ممکن است نیاز به آرام بخشی یا Sedation داشته باشید.  پزشک از یک اپلیکاتور با نوک پنبه برای اعمال فنل روی پوست شما استفاده می کند.  با این کار پوست شما سفید یا خاکستری می شود.  این روش در قسمت های 15 دقیقه ای انجام می شود تا در معرض اسید قرار گرفتن پوست محدود شود.

لایه برداری شیمیایی عمیق باعث تورم و قرمزی شدید همراه با احساس سوزش یا ضربان می شود.  معمولا پلک ها متورم و بسته می شود.  حدود دو هفته طول می کشد تا پوست جدید ایجاد شود، اگرچه ایجاد لکه های سفید یا کیست مانند ممکن است چندین هفته طول بکشد.  معمولاً قرمزی برای چندین ماه ادامه دارد.

داوطلبان مناسب لایه برداری

به طور معمول، بیمارانی که دارای پوست نازک و موهای روشن هستند، بهترین گزینه برای لایه برداری پوست صورت می باشند. با اینحال، بیمارانی با سایر رنگ پوست و موها نیز می توانند نتایج مناسبی از این روش به دست آورند. داوطلبان ایده آل برای انجام این کار افرادی هستند که از ظاهر پوست خود ناراضی بوده، از نتایج عمل انتظارات واقع بینانه دارند و سیگار نمیکشند.

این داوطلبان می بایست سلامتی جسمی خوبی داشته، از فرآیند پیش رو درک خوبی داشته و نسبت به نتایج واقع بین باشند. اگر هدف شما کاهش آکنه و چین و چروک ها، بهبود بافت پوست، کاهش لکه های ناشی از سن یا کم کردن اثر آسیب های ناشی از نور خورشید باشد، احتمالا از نتیجه لایه برداری راضی خواهید بود. انواع گوناگون لایه برداری شیمیایی قدرت گوناگون داشته و در سطوح مختلف درمانی ارائه می شوند. درباره لایه برداری مناسب برای پوستتان با پزشک خود مشورت کنید.

مقایسه لایه برداری شیمیایی با احیا پوستی با روش لیزر

تعیین مزایا و معایب احیا پوست از طریق لیزر در مقایسه با لایه برداری شیمیایی کمی دشوار است زیرا احیا پوست از طریق لیزر روشی نسبتا جدید است. با اینحال، بسیاری از پزشکان ادعا می کنند که بهبود پوست بیماران بعد از فرآیند احیا از طریق لیزر اساسا یکسان با نتایج حاصل از دو روش ذکر شده قبلی است. لیزرها به پزشکان این امکان را می دهند تا نقص ها و ایرادات خاصی را با دقت بیشتری نسبت به لایه برداری شیمیایی هدف قرار دهند.

خطرات و عوارض جانبی احتمالی لایه برداری شیمیایی

عوارض جانبی رایج موقتی است و شامل قرمزی، خشکی، سوزش یا سوزش و تورم خفیف است.  با لایه برداری عمیق، ممکن است برای همیشه توانایی برنزه شدن را از دست بدهید.

با این حال، لایه برداری شیمیایی می تواند خطرات جدی تر و عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد که می تواند دائمی باشد، شامل:

 • تیره شدن یا روشن شدن رنگ پوست. این موارد می تواند در افرادی که پوست تیره تر دارند شایع تر باشد.
 • جای زخم و ایجاد اسکارهای دائم
 • عفونت های افراد مبتلا به هرپس سیمپلکس ممکن است پس از درمان شعله ور شوند.  به ندرت، لایه برداری شیمیایی می تواند باعث عفونت قارچی یا باکتریایی شود.
 • آسیب به قلب، کبد یا کلیه. فنل مورد استفاده در لایه برداری عمیق در واقع می تواند به عضله قلب، کلیه ها و کبد آسیب برساند و باعث نامنظم شدن ضربان قلب شود.
 • باید اجازه دهید پوست لایه بردار به طور طبیعی از بین برود. لایه برداری بخشی از روند طبیعی درمان پوست شما است.  برداشتن یا کندن پوست لایه بردار می تواند روزنه ای ایجاد کند که اجازه ورود باکتری را می دهد.  این خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

اقدامات بعد از لایه برداری

 • از کرم یا پماد مرطوب کننده بدون عطر و ضد حساسیت استفاده کنید (ضخیم تر از لوسیون ها هستند). یا از آلوئه ورا برای تسکین آفتاب سوختگی استفاده کنید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید تا پوستتان به خوبی هیدراته شود.
 • از مصرف سیگار خودداری کنید (نیکوتین به پوست شما آسیب می رساند).
 • دوش آب گرم بگیرید و از حمام طولانی خودداری کنید
 • اقدامات لازم را برای محافظت از خود در برابر آسیب های خورشید انجام دهید.
 • از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

نکات مهم در مورد لایه بردارها

معمولا پزشکان متخصص پوست ومو برای شفاف کردن پوست , یا برای درمان جوش و لک یا چروک صورت کرم ها یا محلول های لایه بردار تحویز میکنند , این مواد معمولا حاوی اسید گلیکولیک به غلظت ۵ تا ۲۰ درصد ( AHA) یا رتین ا ( مثل ترتینوئین یا کترل یا لوک اسید یا دیفرین ) یا سالیسیلیک اسید با غلظت ۱ تا ۲ درصد هستند یا ترکیبی از این سه ماده لایه بردار.

مشکل اصلی موقعی است که اولا مصرف کننده نحوه مصرف و مقدار مصرف یا محصولات را نداند دوما ا پوست مصرف کننده حساس باشد و این ترکیبات با پوست فرد مصرف کننده اصلا سازگار نباشد در اینصورت ممکن است شخص دچار قرمزی یا خارش یا خشکی شدید در بعضی نقاط یا حتی تمام پوست صورت شود و این مشکل بسیار هم شایع است لذا نکات زیر در مصرف کنندگان این محصولات بسیار مهم است.

 

 1. کسی که برای اولین بار این محصولات را استفاده میکند حتما باید ابتدا آن را روی پوست خود تست کند مثلا ابتدا تا سه شب در قسمتی از پوست صورت به مقدار کم بمالد اگر بعد از ۳ روز دچار التهاب یا تحریک پوست نشد معلوم میشود که پوستش حساس نیست و به ترکیب تجویز شده سازگار است لذا میتواند ان را مصرف کند
 2.  معمولا این ترکیبات شب ها یک تا ۲ ساعت قبل از خواب باید استفاده شود آن‌هم به مقدار کم روی پوست در محل مورد نظر مالیده و پخش شود وفردا صبح با اب خالی شسته شود , علت مصرف در شب این است که اگر شخص طی روز این ترکیبات را استفاده کند و درمعرض نور افتاب قرار گیرد احتمال تحریک و التهاب پوست ( خشکی , خارش و قرمزی ) زیاد می شود
 3. اگر شخص پوست حساس یا خشک دارد بهتر است به مدت یک ماه ابتدا یک شب درمیان ان ترکیبات را استفاده کند و بعد از ۱ ماه اگر دچار تحریک پوست نشد سپس هر شب استفاده کند
 4. در پوست های حساس و خشک بهتر است هنگام مصرف این ترکیبات از صابون ها و شوینده های قوی یا به دفعات زیاد پرهیز کند چون باعث تشدید خشکی و احتمالا تحریک پوست میشود لذا در روز حداکثر یک بار مثلا ظهر یا غروب از یک صابون ملایم برای شستشو صورت استفاده کند وبعد از ان هم یک مرطوب کننده ( مناسب با پوست شخص ) هم استفاده کند
 5. طی روز استفاده مناسب از ضد افتاب مناسب و سازگار با پوست شخص به دلایل متعدد ضروری ولازم است
 6. مصرف همزمان دو نوع لایه بردار دریک شب احتمال تحریک پوست را بالا میبرد لذا اگر دو نوع لایه بردار تجویز شده بهتر است یک شب درمیان از هرکدام استفاده کند
 7.  اگر بعد از چند روز تا چند هفته پوست شخص مصرف کننده تحریک و ملتهب شد بهتر است چند روز ( تا بهبودی خشکی و التهاب پوست ) مصرف لایه بردار متوقف شود و حتی در موارد شدید تحریک پوست علاوه بر مصرف مرطوب کننده شاید مصرف پماد حاول کورتون ( با دستور پزشک معالج ) به مدت کوتاه ضروری باشد
 8.  بعضی فکر میکنند هر چقدر لایه بردار قوی تر باشد و باعث پوسته ریزی شدید پوست شود اثر بهتری دارد که البته اشتباه فکر میکنند چرا که حتی اگر یک لایه بردار پوست را پوسته پوسته نکند باز اثر دارد
 9.  اثر ترکیبات لایه بردار بر روی جوش یا لک معمولا بعد از یک ماه از شروع مصرف اغاز میشود و هر چه زمان بگذرد اثر ان بهتر میشود ولی در مورد چروک صورت معمولا اثر لایه بردارهای ضد چروک بعد از ۳ ماه مصرف شروع میشود و زیاد مالیدن و چند بار در روز مالیدن این ترکیبات معمولا باعث اثر بهتر و بیشتر نخواهد شد بلکه باعث تحریک و التهاب پوست میشود
 10. معمولا پزشکان در ابتدای درمان غلظت های پائین تر این ترکیبات را تجویز میکنند و بمرور زمان وکم کم غلظت ان را افزایش میدهند خصوصا درمواردی که لایه سطحی بخصوص لایه شاخی پوست ضخیم است ویا پوست فرد خیلی چرب باشد میتوان بعد از مدتی غلظت های بالاتر این ترکیبات را تجویز کرد
 11.  اگر قرار است شخص مصرف کننده توسط پزشک پیلینگ یا میکرودرم یا لیزر شود بهتر است ۳ تا ۶ روز قبل و تا یک هفته بعد از عمل میکرودرم یا لیزر مصرف لایه بردار را متوقف کند.

 

مقالات مرتبط

دکتر سجاد محمدی

دکتر سید سجاد محمدی  یکی از بهترین پزشکان در زمینه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و سوختگی است و فارغ التحصیل رشته پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که دارای تجربه ای مورد قبول در انواع جراحی صورت و اندام با انجام عمل های زیبایی همچون عمل زیبایی بینی، لیفت ابرو، جراحی سینه و جراحی لاغری همچون لیپوماتیک، پیکرتراشی، ابدومینوپلاستی و … در زمینه های جراحی پلاستیک می باشند.

Instagram
فهرست